Žaidimas apie EP veiklas „Balsuojam“

Kovo 23-čiąją dieną Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos aktų salėje vyko paskaita apie Europos Parlamentą ir jo veiklą bei žaidimas „Balsuojam“, kurį mums vedė Europos Parlamento informacinio biuro Lietuvoje asistentė Natalija Bružienė. Veiklos organizuotos du kartus (pirmąjį žaidimą žaidė IIIa klasės mokiniai, antrąjį- II b ir keli savanoriai). Šį susitikimą organizavo gimnazijos mokytoja Daiva Matijošienė. Pristatymo pradžioje viešnia mums papasakojo apie patį Europos Parlamentą, jo sudėtį, Europos Parlamento narių ir partijų įvairovę, balsavimo tvarką, kokias sritis jų darbas apima, pristatė biuro nuveiktus darbus, parodė keletą filmukų. Ar žinojote, jog net tokie dalykai kaip šiukšlių rūšiavimas ar kalorijos, užrašytos ant maisto produktų pakuočių, yra Europos Parlamento darbas? Mus iš tiesų nustebino, kaip Europos Parlamento priimti įstatymai susiję su kiekvieno iš mūsų gyvenimu. Buvo liūdna sužinoti, jog pagal statistiką Lietuvos jaunimas nesidomi politika ir tik mažiau negu pusė iš jų balsuoja renkant Lietuvos valdžią…
Po informatyvaus pristatymo, praplėtę savo žinias apie Europos Parlamento darbą, jau buvome pasiruošę žaisti žaidimą „Balsuojam“. Žaidimo tikslas buvo atsidurti Europos Parlamento nario „kailyje“ ir pabandyti dirbant komandoje ir atstovaujant skirtingoms partijoms pasiekti kompromisą dėl tam tikrų problemų sprendimo. Buvome padalyti į tris Europos Parlamento frakcijas: mėlynieji- Laisvosios rinkos partija, žalieji- Žaliųjų partija ir raudonieji – Žmonių gerovės partija. Mums buvo skirtos 10 minučių, kad aptartume visas tris problemas su savo partijos nariais (beje, partijos nariai buvo iš skirtingų šalių: Lietuvos, Švedijos, Italijos ir Vokietijos).
Pirmoji problema – vis didėjantis ES piliečių, sergančių cukralige, skaičius. Antroji- stambiųjų gyvulių išmetamų dujų, kurios labai teršia aplinką, kiekis ir širdies ligos, kurias sukelia mėsos vartojimas. Ir trečioji problema- žmonių nepasitenkinimas „vieno žmogaus“ servizuose teikiamų automobilio remonto paslaugų kokybe. Turėjome nuspręsti, kokie siūlymai yra tinkami, o kurie ne, atsižvelgiant į mūsų partijos ar šalies prioritetus. Toliau pasiskirstėme į tris komitetus pagal spendžiamą problemą. Komitete pirmiausia turėjome išrinkti komiteto pirmininką, po to kiekvienas savo partijos atstovas turėjo išdėstyti argumentus, kodėl jis sutinka su siūlymais arba kodėl yra prieš juos. Komandinis darbas vyko sklandžiai, karštai diskutavome 25 minutes. Pabaigoje kiekvienos grupės pirmininkas turėjo pristatyti komiteto priimtus sprendimus dėl vienos iš problemų ir juos pagrįsti. Kitų komitetų nariai drąsiai dėstė savo svarstymus, kartu taisėme ir tobulinome galutines direktyvas. Paskelbus jas, vyko balsavimas, kuris nulėmė direktyvų priėmimą arba atšaukimą. Visi komitetai ir jų nariai buvo aktyvūs ir sumanūs, buvo sugalvota daug genealių problemų sprendimo būdų ir rasti kompromisai tarp partijų.
Šis žaidimas leido mums suprasti, koks platus ir įvairus yra Europos Parlamento narių darbas ir kaip yra sunku rasti bendrą sprendimą, kuris tiktų visiems partijų ir šalių atstovams. Taip pat asistentė parodė mums tinklalapį www.votewatch.eu , kuriame galime susirasti bet kokį pageidaujamą Europos Parlamento narį ir pažiūrėti, kiek kartų jis dalyvavo balsavimuose ir kiek pranešimų, kalbų ar darbų parengė. Taip pat galite atsiversti tam tikrą priimtą įstatymą ir pažiūrėti, kas balsavo už ar prieš. Tai būtina daryti kiekvienam į rinkimus atvykstančiam LR piliečiui.
Darbo pabaigoje malonios asistentės mums išdalino knygutes, skirtas jaunimui, apie Europos Sąjungą. Dėkojame už smagią, įdomią, informatyvią neeilinę pamoką!

Nikolė Vavinskaitė, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos 2a klasės mokinė
Nuotraukos Rimanto Bikulčiaus

20170325