Apie Lietuvos turtą – durpes

Gimnazijoje startavo projekto „Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“ veiklos. Jų metu mokiniai turi galimybę dalyvauti įvairiose edukacinėse programose ir užmegzti kūrybines partnerystes. Šįkart edukacinėje gamtamokslinėje – ekologinėje programoje „Naudingosios iškasenos – durpės“ dalyvavo 2c klasės mokiniai – vyko į Rokiškio rajono Vyžuonėlių kaimo durpyną.
Ši veikla mums, 2c klasės mokiniams, buvo šiek tiek neįprasta, tačiau tuo ir įdomi. Tai ne tik puiki galimybė gilinti žinias apie naudingąsias iškasenas, tačiau ir smagiai praleisti laiką, pasijausti lyg tikrame kaime, bristi per gilias balas ir didelius purvynus. Šis, Rėkyvos durpynas, yra pelkės vietoje, na, o išteklių jame dar užtektinai 10-čiai metų. Jog formuotųsi durpės yra reikalingas vandens perteklius, augalija ir deguonies trūkumas, per metus šio durpių sluoksnio susidaro vos milimetras. Įdomu buvo ne tik klausytis, tačiau ir stebėti visus tuos didžiulius laukus, įrangą, dirbančius žmones. Durpės naudojamos kraikui, kurui, kompostui, apželdinimui. Paruošta produkcija eksportuojama į 50 šalių, tame tarpe ir į Ameriką, Dubajų!
Išbraidžius durpyną, teko pasikeisti guminius batus į švaresnius, nes važiavome į Ilzenbergo dvarą. Čia visai neseniai atkurti visi dvaro pastatai kartu su unikaliu biodinaminiu ūkiu, toks jis vienintelis Baltijos šalyse. Su gide Jandra apvaikščiojome visą teritoriją, gilinome istorines žinias, apžiūrėjome ūkį, prisipirkome sveikuoliškų produktų lauktuvėms!
Taigi, šių mokslo metų pradžia buvo neįprasta, purvinoka, tačiau tikrai neprasta ir labai įdomi. Esame dėkingi už tokią galimybę ir tikimės, kad tokių projektų, kurie praskaidrina, paįvairina mokymąsi ir praplečia akiratį, tik daugės!

Aistė Šakalytė. 2c
Nuotraukos Kotrynos Rukštelytės, 2c

20170912