Išgyvenimo pagrindai Palūšėje

Šį rudenišką penktadienio rytą, mes, 1b klasės gimnazistai, lydimi klasės auklėtojos Mildos Dainienės ir biologijos mokytojos Eglės Naprienės, iškeliavome į Ignalinos rajoną, Palūšės botanikos taką. Mus pasitiko projekto „Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“ edukacinės  programos  „Išgyvenimo pagrindai“ vadovas Ignas Ragaišis. Neleidome laiko veltui:  išsirikiavome, išsiskaičiavome  pirmais – antrais ir tuoj pat gavome užduotis. Pirmas išbandymas – vieniems  prikasti smėlio, kitiems – pririnkti anglies. Atlikę šią užduotį, turėjome užkopti  į labai statų kalną. Vadovas mums detaliai paaiškino, ko nerekomenduojama daryti ir kaip elgtis pasiklydus miške ar, esant dideliam šalčiui,  kaip išgyventi gamtoje, esant ekstremalioms sąlygoms.  Paskui ėjome  gilyn į mišką ir turėjome  iš miške rasto plastikinio  butelio pasidaryti vandens filtrą. Trombavome pirmą sluoksnį samanų, vėliau smėlio, anglies, tada – vėl smėlio ir t.t. Gautą filtrą pririšome prie medžio ir ėmėme filtruoti vandenį iš  tiršto, juodo skysčio, pasemto iš kažkokios pelkės.

Antra užduotis buvo kiek sunkesnė. Ignui paaiškinus, kaip pastatyti laikiną palapinę, ėmėme rinkti medžiagas. Mums prireikė dviejų metrų rąsto, eglės šakų („Dormeo“ čiužiniui pasidaryti) ir pagalių paremti rąstui. Šiai užduočiai buvo skirta 20 minučių. Stengėmės  visi. Pasirodo, mūsų palapinės  buvo  gana patogios – patys pamėginome ten susirangyti.

Po to vadovas Ignas parodė mums mažą „stebuklingą“ dėžutę, kurios prireiktų, norint išgyventi laukinėje gamtoje. Joje buvo degtukai, skeltuvas, siūlai su adata, viela ir pan. Sužinojome, kaip iš adatos ir sauso lapo galima pasidaryti kompasą! Programos pabaigoje mes pamatėme, kaip galima užkurti ugnį be degtukų. Reikėjo peiliu pridrožti skeltuvo drožlių,  pridėti sausų šakelių ir … –  visi gėrėjomės ugnimi.

Taip greit prabėgo mums skirtas laikas. Ėjome atgal takeliu dainuodami, dar minutėlei sustojome, nusifotografavome ir padėkojome vadovui. Ši išvyka į Palūšę buvo naudinga visai klasei. Tikimės ir ateityje daugiau tokių netradicinių pamokų. Ačiū Ignui Ragaišiui už patarimus, kaip prisitaikyti prie esamų sąlygų ir išgyventi gamtoje ekstremaliomis sąlygomis, ačiū už galimybę mūsų klasei sudalyvauti tokioje programoje. Dar tikrai norėtume panašių!

Joana Jarmalavičiūtė, 1 b
Nuotraukos Auksės Kuosaitės, 1 b

20171120