Dainuojamoji poezija vėl skambėjo Zarasuose

Kasmet paskutinį balandžio mėnesio šeštadienį Zarasuose susiburia kuriantis autorines dainas jaunimas iš visos Lietuvos. Jie atvyksta į respublikinį moksleivių ir jaunimo dainuojamosios poezijos festivalį-konkursą ,,Kai dainai daina atsišauks“, skirtą poetui Pauliui Širviui atminti. Renginį  jau trečius metus organizuoja Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija, renginio partneriai – Zarasų rajono savivaldybė, Zarasų kultūros centras. Šiuo dainuojamosios poezijos festivaliu-konkursu siekiama priartinti poeto Pauliaus Širvio poeziją prie klausytojo, skatinti mokinių ir jaunimo domėjimąsi lietuvių poezija, dainuojamosios poezijos žanru, suteikti galimybę jaunam kūrėjui išreikšti save ir būti išklausytam, išgirsti bendraamžių kūrybą, mokytis vieniems iš kitų, lavinti kūrybinius gebėjimus, užmegzti kūrybinius ryšius ir skatinti meninį bendradarbiavimą. Kūrėjai ir  atlikėjai parengia ir viešai atlieka dvi savo kūrybos dainas, bent vienai jų būtinai pasirenka poeto Pauliaus Širvio tekstą. Festivalio laureatų koncerte, kuris vyksta Zarasų Kultūros centre, laureato diplomais ir rėmėjų prizais už Pauliaus Širvio poezijos muzikinę interpretaciją apdovanojami I, II ir III vietos laimėtojai, kuriuos išrenka konkurso komisija.

Ir šiemet balandžio 27d. Zarasuose šurmuliavo jaunimas iš Vilniaus, Raudondvario, Panevėžio, Klaipėdos, Kėdainių, Rokiškio, Dusetų, Kauno, Šiaulių, ir, žinoma, Zarasų. Net 15-ka kolektyvų dalinosi savo kūryba ir varžėsi dėl geriausio P.Širvio poezijos interpretatoriaus titulo. O konkurso lyderius ir nugalėtojus išrinkti turėjo vertinimo komisija, kuriai pirmininkavo Lietuvos aktorius, režisierius, Zarasų krašto garbės pilietis Algirdas Latėnas, ir du komisijos nariai: teatro, televizijos ir kino aktorius, dainų autorius ir atlikėjas Giedrius Arbačiauskas, bei gerai žinomas bardas, grupės „Arbata“ lyderis Andrius Zalieska. Jaukioje gimnazijos salėje skambėjo poezijos žodis ir muzikos garsai, jaunų kūrėjų ieškojimai ir atsivėrimai. Kai kuriuos jų girdint jau ne pirmus metus, stebino pasiekta meninė branda, kūrybos gilumas ir netikėtos interpretacijos. Paklausę kolegų kūrybos bei patys ją dovanoję kitiems, konkurso dalyviai nekantriai laukė komisijos verdikto  – kurie išrinktieji galės savąsias dainas pristatyti Zarasų miesto visuomenei laureatų koncerto metu.

Šiais metais konkurso „Grand Prix“ laimėjo panevėžietės Emilijos Fijalkauskaitės ir klaipėdiečio Pauliaus Šiaučiukėno duetas, kuris buvo apdovanotas ne tik laureato diplomu, bet ir Zarasų „Rotary“ klubo įsteigtu 100 eurų vertės muzikos prekių parduotuvės „Tamsta“ dovanų čekiu. Priminsiu, jog Emilija šiame konkurse dalyvauja jau trečią kartą, ir abiejuose konkursuose yra laimėjusi pirmąsias vietas už P.Širvio poezijos interpretaciją.

I-ąją vietą už Pauliaus Širvio poezijos muzikinę interpretaciją studentų ir jaunimo kategorijoje laimėjo Emilija Statinaitė ir Paulius Zakarauskas iš Vilniaus. Be laureato diplomo, jie laimėjo Seimo nario Algimanto Dumbravos įsteigtą 100 eurų vertės muzikos prekių parduotuvės „Tamsta“ dovanų čekį, kurį įteikė pats Seimo narys. Zarasiškis Paulius, dabar studijuojantis Vilniuje, pernai vykusiame konkurse taip pat laimėjo pirmą vietą šioje kategorijoje, tiesa, su kita scenos partnere.

Nepaprastai džiugu, jog I-a vieta už Pauliaus Širvio poezijos muzikinę interpretaciją moksleivių kategorijoje komisijos sprendimu skirta Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos Ievos Baronaitės ir Rugilės Staskevičiūtės duetui. Joms be laureato diplomo atiteko Zarasų mero Nikolajaus Gusevo įsteigtas100 eurų vertės muzikos prekių parduotuvės „Tamsta“ dovanų čekis. Pernai šiame konkurse merginos užėmė II-ą vietą, tad akivaizdu, kad nemažai patobulėjo.

Rėmėjų prizais ir 50 eurų vertės dovanų čekiais apdovanotos Saulė Balsytė ir Vaiva Jakštaitė iš Kėdainių, užėmusios II-ą vietą už Pauliaus Širvio poezijos muzikinę interpretaciją moksleivių kategorijoje, bei Gintarė Bauerytė  iš Vilniaus (II-oji vieta studentų ir jaunimo kategorijoje). III-ios vietos laimėtojai Ignas Lapienis iš Raudondvario (moksleivių kategorijoje) bei Simonas Navickas iš Kauno (studentų ir jaunimo kategorijoje) laimėjo 30 eurų vertės dovanų čekius.

Prizą jauniausiam konkurso dalyviui įsteigusi P.Širvio progimnazija 30 eurų vertės dovanų čekį, kaip ir pernai, įteikė dusetiškei Urtei Marcinkevičiūtei. Mūsų gimnazistas Adomas Mechovičius, išsiskyręs sėkmingu debiutu, laimėjo nominaciją „Už patriotiškiausią dainą“, ir Zarasų konservatorių įsteigtą 50 eurų vertės dovanų čekį.

Diplomais, rėmėjų prizais (fotomenininko Algimanto Navicko albumais, UAB „Degesa“  išvykomis kajakais ir baidarėmis) už prasmingiausią autorinės dainos tekstą,  už originaliausią aranžuotę, už kūrybinius ieškojimus, už dainuojamosios poezijos žanro puoselėjimą apdovanoti jaunieji kūrėjai iš Šiaulių, Vilniaus, Rokiškio, Zarasų.

Laureatų koncerte skambėjo ne tik jaunimo, bet ir komisijos narių G.Arbačiausko, A. Zalieskos dainos ir palinkėjimai. Renginio finale ir dalyviai, ir komisija sudainavo šio konkurso himnu tapusią Gintaro Andrijausko dainą P.Širvio žodžiais „Buvo vasara“, žadėdami sugrįžti kitąmet, – juk 2020m. minėsime poeto P.Širvio 100-ąsias gimimo metines.

Už šį gražų renginį norime padėkoti festivalio-konkurso globėjams Seimo nariui Algimantui Dumbravai ir Zarasų krašto garbės piliečiui, aktoriui ir režisieriui Algirdui Latėnui, Zarasų rajono merui Nikolajui Gusevui, visiems rėmėjams ir partneriams. Ypatingai dėkingi esame Zarasų švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojai Daivai Šukštulienei,  Zarasų kultūros centro kultūrinių renginių koordinatoriui Erikui Černovui, garso operatoriui Sauliui Kuzmai.

Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos muzikos mokytojas Gražvydas Gasparavičius. Nuotraukos: E. Černovo ir R. Bikulčiaus