Atraskime priežasčių sveikai gyventi!

Tabako rūkymas yra labiausiai paplitusi priklausomybės liga.  Nikotinas, esantis tabako dūmuose, sukelia stiprią fiziologinę ir psichologinę priklausomybę. Ne paslaptis, kad paauglių ir jaunuolių tarpe yra bandžiusių rūkyti ir rūkančių asmenų. Priprasti rūkyti labai lengva, bet  mesti – labai sunku. Nustojus rūkyti, pasireiškia abstinenciniai simptomai: pyktis, nerimas, susilpnėjusi dėmesio koncentracija, galvos skausmas, miego sutrikimai ir kt.  Norintiems mesti  rūkyti reikalinga  gydytojo,  kitų specialistų pagalba ir norinčio išsivaduoti nuo priklausomybės asmens didžiulės pastangos. Štai kokiomis žiniomis su Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos 1-3 klasių mokiniais dalinosi  vilnietė medicinos  daktarė Viktorija Andrejevaitė,  2017 m balandžio 21 d. Ignalinos rajono Visuomenės sveikatos biuro organizuotoje sveikatingumo paskaitoje gimnazijoje.

Nuolatinė įtampa, nesuvaldytas stresas, nepasitikėjimas savimi,  netinkama aplinka – tai priežastys, kurios skatina jaunus žmones pradėti rūkyti, vartoti alkoholį, narkotikus, įnikti į kompiuterinius žaidimus ir pan. Svarbu yra mokėti atsipalaiduoti, jaustis saugiai, patirti teigiamas emocijas. Todėl užsiėmimų metu mokiniai mokėsi  atpažinti savo jausmus ir emocijas.  Atlikdami darbą grupėse, mokiniai analizavo „Minčių metodą“, kai,  keičiant mintis ir elgesį, galima suvaldyti neigiamus jausmus ir emocijas. Svarstė, kokios  įdomios veiklos, kurioje kiekvienas galėtų atsiskleisti,  galima rasti.  Gydytoja mokiniams parodė  atsipalaidavimo, streso valdymo pratimų, pasitikėjimo savimi ir kitais stiprinimo būdų.  Susitikime su mokiniais dalyvavo ir gydytojos pacientas. Jis mokiniams papasakojo savo, „rūkančio žmogaus“, istoriją, kai ilgametis rūkymas sveiką, sportuojantį žmogų pavertė  sunkiu  ligoniu.

Yra daugybė priežasčių nepradėti rūkyti, o rūkant – kuo greičiau mesti. Mesti  rūkyti  sunku, bet reikia nepasiduoti. Daug žmonių mesti  bando net po  kelis kartus. Kaskart bandant  didėja tikimybė, kad pasiseks. Kad netektų eikvoti energijos ir laiko vaduojantis nuo priklausomybių,  svarbu laikytis sveikos gyvensenos, nes:

Jūs gyvensite ilgiau ir sveikiau;

Jus supantys žmonės, ypač vaikai, bus sveikesni;
Būsite energingesni ir kvėpuosite lengviau;
Sumažės širdies infarkto, insulto ar vėžio rizika;
Atrodysite jaunesni, turtingesni.

Ignalinos rajono Visuomenės sveikatos biuro specialistė   Regina Antipova 
Nuotraukos Rimanto Bikulčiaus

20170428