Į tą patį dangų žiūrintiems

„Mano senas drauge, kur laužai be dūmų, kur daina be skausmo…“ – kone kiekvienam girdėtos eilės, seniai virtusios daina. Tai Panevėžio žurnalistės, iškilios Aukštaitijos regiono poetės Elenos Mezginaitės žodžiai, tapę konkurso „Mano senas drauge…“ pavadinimu. Šį ir dar begalę kitų tikrumu alsuojančių eilėraščių skaito, interpretuoja ir dainas kuria Zarasų gimnazistai – juk kasmet, kiek Panevėžyje gyvuoja šis Lietuvos moksleivių ir jaunimo dainuojamosios poezijos festivalis-konkursas, skirtas Elenai Mezginaitei atminti, mokytojo Gražvydo Gasparavičiaus paskatinti ir parengti į šį konkursą vyksta mūsų gimnazijos mokiniai. Ir ne vienas-du, o visad būrelis. Ir šiemet – jau aštuntą kartą – šeši muzikuojantys ir kuriantys gimnazistai: Silvija Černiauskaitė, Adomas Mechovičius, Dianos Boriak ir Gilmės Dainytės bei Rugilės Staskevičiūtės ir Ievos Baronaitės duetai, atstovavo mūsų gimnazijai Panevėžyje.

Teko matyti šio festivalio-konkurso ištakas – dar Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazijoje, o dabar jau keletą metų jis vyksta Panevėžio muzikiniame teatre, kompetentingai komisijai dalyvaujant. Įdomu išgirsti svarų komisijos pirmininko Virgio Stakėno žodį, išvysti poetės E.Mezginaitės dukrą Mėtą Kvietkienę. Šis konkursas ne tik leidžia jauniesiems kūrėjams atsiskleisti dainuojamosios poezijos žanre, pažinti poetės kūrybos savitumą, bet ir prasmingai įamžinti jos atminimą. Besiruošiant 80-ajam poetės jubiliejui ir 10-ajam festivaliui-konkursui, ateityje siekiama E.Mezginaitės vardu pavadinti skverą ir Panevėžio miesto viešąją biblioteką.

Ruošdamiesi šiam konkursui moksleiviai ir studentai siekia atskleisti atlikimo profesionalumą, poetės kūrybos muzikinę interpretaciją, kūrinio ir atlikimo įtaigumą, savos kūrybos originalumą. Pasibaigus konkurso pasirodymams, tiek dalyviams, tiek jų mokytojams naudinga išgirsti daugybę pastebėjimų ir patarimų dainininko, prodiuserio Virgio Stakėno paskaitoje. Šiemet komisijos pirmininkas aptarė dainuojamosios poezijos istoriją Lietuvoje, pasidalijo savojo muzikinio kelio ieškojimais ir atradimais, pasidžiaugė tradiciniu tampančio dainuojamosios poezijos konkurso Zarasuose, skirto poetui Pauliui Širviui atminti, gyvavimu. Pasak V.Stakėno, labai svarbu dainuoti savo gimtąja kalba, daug skaityti, įsigilinti į atliekamos dainos tekstą, ir, žinoma, nesiliauti muzikavus.

Laureatų koncerto metu, kaip įprasta, buvo paskelbti ir apdovanoti konkurso nugalėtojai. Iš šešių mūsų gimnazistų apdovanojimus pelnė trys: Adomas Mechovičius apdovanotas nominacija už atlikimo dramaturgiją, Gilmės Dainytės ir Dianos Boriak dueto pasirodymas už profesionalų atstovavimą dainuojamosios poezijos žanrui įvertintas 3-iąja vieta.

Į sceną pakviestas gimnazistus ruošęs muzikos mokytojas Gražvydas Gasparavičius paragino visus dalyvius balandyje atvykti į Zarasus ir dalyvauti dainuojamosios poezijos konkurse „Kai dainai daina atsišauks“, juolab, kad kitąmet minėsime jubiliejines – 100-ąsias – poeto Pauliaus Širvio gimimo metines. O „Mano senas drauge…“ konkurso organizatorius Arnoldas Simėnas sveikino idėją Zarasuose organizuoti P.Širviui skirtą konkursą, kadangi abu poetai – Elena Mezginaitė ir Paulius Širvys – jaunųjų muzikantų dėka sušvyti kaip Šiaurinės Aukštaitijos žvaigždės. A.Simėnas pasidžiaugė ir G.Gasparavičiaus entuziazmu ir kūrybiškumu, leidžiančiais kasmet konkursui parengti po kelis profesionalius atlikėjus, tampančius konkurso laureatais.

8-ą kartą vykstančiame festivalyje-konkurse jau nuskambėjo kone šimtas E.Mezginaitės lyrikos interpretacijų – reta kurio poeto kūryba taip domina jaunuosius atlikėjus. Bet tai suprantama, nes ši šventė skirta visiems, rudenių dienų pilkumoje išsiilgusiems sielą gydančios muzikos ir tikro, gilaus žodžio dermės. Juk, poetės E.Mezginaitės žodžiais tariant, į tą patį dangų žiūrime, prie to paties akmens ar medžio glaudžiamės.

Gitana Kavaliauskaitė, nuotraukos Valdo Somovo