Dr. B. Lubio vardo chemijos konkursas

Lapkričio 7 dieną Jonavos Senamiesčio gimnazijoje vyko penktasis respublikinis dr. Bronislovo Lubio vardo chemijos konkursas, skirtas I-II g. (9-10) klasių mokiniams, kuriame pirmą kartą dalyvavo ir mūsų gimnazijos komanda (Silvija Černiauskaitė, Deimantė Jurevičiūtė, Saulė Kaziliūnaitė ir Eivinas Bieliauskas). Susitiko 22 komandos. Vertinamas buvo visos komandos darbas: bendrakomandinis užduoties atlikimas (protmūšis), praktinės užduotys poromis ir individualios teorinės užduotys. Tai konkursas, kuris reikalauja gilinti chemijos žinias, domėtis mokslo aktualijomis, ekologijos problemomis, taikyti žinias praktiškai, mokytis bendradarbiauti. Moksleiviai pagerbė Jonavos garbės piliečio dr. Bronislovio Lubio atminimą, padėdami gėlių prie jo paminklo miesto centre. Lankėsi AB,,Achema“ – dalyvavo edukacinėje ekskursijoje. Savo įspūdžiais dalijasi komandos nariai:

 Džiaugiamės sudalyvavę, įgyję patirties tiek praktinėse, tiek teorinėse chemijos srityse. Be to, patirties įgijome ir komandinio darbo srityje. Didžiausią įspūdį paliko praktinis darbas laboratorijoje. Turėjome progą pasijusti tikrais chemikais, apsuptais tirpalų, gaunamų spalvų ir formulių. Moksleiviai dalyvavo ekskursijoje po vieną iš didžiausių Pabaltijo trąšų gamyklų  „Achemą“. Šokiravo skaičiai, jog Achemos gamyklos užimamas plotas -tai 44-i futbolo stadijonai. Manau, jog Achemos gamykla puiki savęs realizavimo vieta jauniausiems, studijas baigusiems chemikams. Galbūt po kelių metų, ten išvysime dirbančius ir mūsų mokyklos mokinius. Po ekskursijos sužinojome konkurso rezultatus. Šį kartą namo grįžome tik su simbolinėmis dovanėlėmis, tačiau laukiame kitų metų  ir vėl išbandysime jėgas su dar didesniu noru pažinti paslaptigą chemijos pasaulį. Ačiū paruošusiai, bei lydėjusiai chemijos mokytojai  Birutei B. (SIlvijos mintys)

Šis Bronislavo Lubio chemijos konkursas man paliko didžiulį įspūdį. Tokiame konkurse aš buvau pirma karta, todėl iš pradžių man buvo labai baisu, nežinojau, ko tikėtis. Tačiau jaudinausi be reikalo. Jonavos Senamiesčio gimnazijos mokiniai buvo labai paslaugūs ir draugiški. Jie palydėdavo į reikiamus kabinetus tam, kad nepaklystumėme mokykloje. Pats konkursas buvo labai sunkus. Tačiau sunkios užduotys nesugadino nuotaikos. Kai jas atlikome, pavalgėme sočius bei skanius pietus ir važiavome į azoto trąšų gamyklą ,,Achemą‘‘. Ji buvo tikrai įspūdinga savo dydžiu ir atliekamom funkcijom. Buvo naudinga išgirsti, kas ir kaip vyksta gamykloje. Po šios trumpos ekskursijos sužinojome rezultatus. Nors nelaimėjome jokios prizinės vietos, tačiau dėl to nenuliūdau. Per šį konkursą išbandžiau save. Sužinojau, ką aš moku ir ką galiu. Pasisėmiau naujos patirties ir žinių. Ir tikrai nesigailiu, kad dalyvavau. (Saulė)

Konkursas susidėjo iš trijų etapų. Pirmasis buvo protmūšis, kuriame dalyvavome kaip komanda. Antrasis – cheminis eksperimentas, kuriame aš ir Silvija turėjome padaryti tirpalą bei stebėti jo reakcijas su kitais tirpalais, o tuo tarpu mūsų draugai dešimtokai individualiai sprendė teorines užduotis. Trečiajame etape dešimtokai darė cheminį eksperimentą, o mes – sprendėme teorines užduotis. Buvo ir juoko, ir nervų, ir ginčų, bet visumoje tai neįkainojama patirtis. Mielai sugrįščiau kitais metais!(Deimantė)

Šis konkursas buvo nuostabus tuo, kad chemija pamatyti galėjai visai kitu kampu. Jis padėjo suprasti, koks šis mokslas yra įdomus, naujoviškas. Jėgas galėjai išbandyti tarp geriausių savo amžiaus chemikų. Ekskursija po Achema taip pat paliko didelį įspūdį. Manau, kad mūsų mokykla šiame konkurse turėtų dalyvauti kasmet! ( Eivinas)

Akademinės chemijos žinios ir gebėjimas jas sieti su realiu gyvenimu, tiesiogine praktine ir tiriamąja veikla svarbu, bet svarbiau mokėti bendrauti, dirbti komandoje ir nebijoti išbandyti naujas veiklas.Kuo anksčiau tai pradėsime, tuo geresnių rezultatų pasieksime.

Juk, kaip sakė dr. Bronislovas Lubys:,Ateitis priklauso jauniems.

Chemijos mokytoja Birutė Bazarienė. Nuotraukos autorės ir konkurso organizatorių