Gamardžoba arba genacvale!

Taip į susirinkusius skaitykloje kreipėsi savanorė iš Sakartvelo Nana. Ji savanoriauja Lietuvoje jau 11 mėnesių  ir 2 savaites. Į gimnaziją atvyko su Utenos užimtumo centro atstovėmis. Nana jau pramoko lietuviškai – ji supranta beveik viską , tik sunkiau sekasi  bendrauti lietuviškai. Savanorė papasakojo apie galimybes savanoriauti  per EST. EST (Europos savanorių tarnyba) yra tarptautinė savanorių programa,  kurią finansuoja Europos komisija. Ji suteikia galimybę visiems jauniems žmonėms, teisėtai gyvenantiems Europoje nuo 18 iki 30 metų, organizuoti tarptautinę savanorių tarnybą organizacijoje ar viešojoje įstaigoje Europoje, Afrikoje, Azijoje arba Pietų Amerikoje nuo 2 iki 12 mėnesių.Jame numatyta kompensuoti kelionės išlaidas ir visapusišką tarptautinio savanorio maitinimo ir apgyvendinimo išlaidų padengimą. Nana sugebėjo per šį laiką  pabuvoti Latvijoje, Estijoje, Vokietijoje ir Švedijoje nemokamai.

Europos savanorių tarnyba remiasi šiais principais:

1. didinti savo įgūdžius per praktinę savanoriškos veiklos užsienyje patirtį;
2. skatinti kitos kalbos mokymąsi;
3.  gebėti bendrauti su skirtingos kalbos ir kultūros asmenimis;
4. skleisti Europos Sąjungos jaunų žmonių toleranciją;
5. Skatinti aktyvų pilietiškumą;
6. remti vietos bendruomenių vystymąsi.

Savanorė Nana  labia  įdomiai ir  vaizdžiai pristatė Sakartvelą, kaip valstybę. Labai keistai susirinkusiems atrodė kartvelų abėcėlė, kurioje 33 raidės, visiškai nepanašios į mūsų. Labai jau užsinorėjo paragauti karvelų patiekalų chinkali, chačapuri, gozinaki ir čurčchelos. Suintrigavo kalnai ir nuostabūs  Tbilisio vaizdai.

EST siūlo projektus įvairiose srityse: kultūros,  tarptautinio mobilumo, sporto, pagyvenusių žmonių, neįgaliųjų ir imigrantų socialinės priežiūros, laisvalaikio, žiniasklaidos ir ryšių, aplinkos apsaugos ir švietimo, kaimo plėtros ir bendradarbiavimo vystymosi labui.

 Europos savanorių tarnyba NEMOKAMAI! Kelionių išlaidas, apgyvendinimą, maistą, vietinį transportą, sveikatos draudimą, kalbų pamokas ir mėnesines išmokas apmoka ir finansuoja Europos Komisija.

Pabaigoje savanorė pakvietė visus pabandyti tapti savanoriais ir nebijoti klausti.

Ji pati planuoja grįžti vėl į Lietuvą ir studijuoti Lietuvos universitete socialinius mokslus.

Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos informacija. Nuotraukos užimtumo tarnybos.