Interpretacijos mokymas Saukų galerijos erdvėse

Jau parėjo metai, kai Zarasuose turime nuostabią Šarūno ir Nomedos Saukų galeriją. Pasitaikius progai vis norisi ją aplankyti, pasimėgauti ar pamąstyti. Visuomet knietėjo tai parodyti ir savo moksleiviams, lavinti jų gebėjimą tyrinėti, išsakyti nuomonę, pastebėti detales, interpretuoti pagal turimas žinias, patirtį, gebėjimus. Deja, tik labai maža dalis jų ten buvo apsilankę.

Atšilus orams norėjosi paįvairinti sunkiai benustygstančių moksleivių veiklas. Todėl ir kelias pamokas perkėlėme į galerijos erdves. Pirmiausia Zarasų krašto muziejaus darbuotoja, edukatorė Diana Bakanavičienė papasakojo apie šiuos menininkus, galeriją, supažindino su dailininkų darbų tematika, naujausia, beje, labai aktualia paroda ir t.t. Tuomet mokiniai galėjo dar ramiai patys viską apžiūrėti, lėtai patyrinėti detales. Įdomiausia drauge sustoti prie vieno darbo ir visiems išsakyti pastebėjimus – atsiveria neįtikėtinos reikšmės, kiekvienas pastebi naujų dalykų, juos lygina, interpretuoja. Kadangi su trečios gimnazijos klasės moksleiviais mokomės interpretacijos, tai jie gavo užduotį pasirinkti norimą paveikslą, įsitaisyti prie jo ir rašyti interpretaciją, išsiųsti ją mokytojai. Pirmokai gimnazistai išsirinko vieną tuo metu labiausiai patikusį paveikslą ir stengėsi jį aprašyti. Trečioji užduotis – apie savo apsilankymą galerijoje ir susidūrimą su menu papasakoti savo šeimai, stebėti artimųjų reakciją ir ją nusakyti.

Žinių tyrinėti ir dirbti su paveikslais, fotografijomis galima gauti, pavyzdžiui, MO muziejaus rengiamų seminarų, mokymų metu. Pavyzdžiui, prieš kelerius metus MO muziejaus edukatoriai Antalieptėje švietimo ir kultūros sektoriaus darbuotojams organizavo mokymus, kurių metu išmokau skirtingų edukacijų vedimo metodų ir praktikų. Tris dienas vasarą vykę mokymai buvo  įspūdingi. Ten mokėmės, kaip ugdyti vaikų emocinį intelektą pasitelkiant įvairias kūrybingumo priemones bei metodus, kurie įtraukia vaikus į procesus, skatina jų bendravimą, bendradarbiavimą ir kritinį mąstymą. Buvome MO muziejaus darbuotojus pasikvietę ir į gimnaziją, bet kai turime tokią puikią galeriją, turime išnaudoti vietos galimybes.

Dėkoju Zarasų krašto muziejaus direktoriui Arvydui Veikšrai, muziejaus darbuotojai Dianai Bakanavičienei, rėmėjams už galimybę dirbti galerijoje.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė Daiva Matijošienė

Nuotraukos autorės