Ir atsišaukė dainai daina ir poezija

Pirmąjį rudens šeštadienį  į Zarasus jau ketvirtą kartą grįžo respublikinis moksleivių ir jaunimo dainuojamosios poezijos festivalis-konkursas ,,Kai dainai daina atsišauks“, šįkart skirtas poeto Pauliaus Širvio 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Įprastai vykdavęs pavasarėjant – paskutinį balandžio šeštadienį, dėl neįprasto, bet visuotinio karantino negalėjęs įvykti konkursas nusikėlė tiesiai į poeto tikrojo gimtadienio išvakares. Šis jau tradiciniu Zarasų padangėje tapęs renginys siekia priartinti poeto Pauliaus Širvio poeziją prie klausytojo, skatinti mokinių ir jaunimo domėjimąsi lietuvių poezija, dainuojamosios poezijos žanru, suteikti galimybę jaunam kūrėjui išreikšti save ir būti išklausytam, išgirsti bendraamžių kūrybą, mokytis vieniems iš kitų, lavinti kūrybinius gebėjimus, užmegzti kūrybinius ryšius ir skatinti meninį bendradarbiavimą. Renginį  organizavo Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija,  renginio ilgamečiai partneriai – Zarasų rajono savivaldybė ir Zarasų kultūros centras. Nuo pat pradžių festivalį-konkursą globoja Seimo narys Algimantas Dumbrava ir Zarasų krašto garbės pilietis, aktorius ir režisierius Algirdas Latėnas. Įprasminti mūsų krašto poeto kūrybinį palikimą  dalyviai susirinko iš Vilniaus, Molėtų, Kauno, Rokiškio, Utenos, Dusetų, Zarasų. Vertinimo komisijos pirmininkas Lietuvos aktorius, režisierius, Zarasų krašto garbės pilietis Algirdas Latėnas ir komisijos nariai teatro, televizijos ir kino aktorius, dainų autorius ir atlikėjas Gediminas Storpirštis, etninės kultūros puoselėtojas, atlikėjas Gintaras Andrijauskas stebėjosi konkurso dalyvių kūrybiškumu, atlikimo įvairove, savitomis Pauliaus Širvio lyrikos interpretacijomis. Atlikėjai konkursui parengė dvi savo kūrybos dainas, bent vienai jų turėjo būtinai pasirinkti poeto Pauliaus Širvio tekstą. Geriausi vertinimo komisijos išrinktų dainų autoriai ir atlikėjai buvo pakviesti dalyvauti festivalio laureatų koncerte, kuris vyko tą pačią dieną, 15 val. Zarasų Kultūros centre.

Rugsėjo 5d. popietę Zarasų kultūros centre vykęs renginys prasidėjo režisierės Gražinos Karlaitės spektaklio „Vis dar be pabaigos …Paulius Širvys“ ištrauka. Jame net dviejų respublikinių moksleivių ir jaunimo konkursų (moksleivių ir jaunimo dainuojamosios poezijos festivalio-konkurso „Kai dainai daina atsišauks“ ir mokinių jaunųjų poetų kūrybos konkurso „Raktažolė“) laureatai  skyrė savo kūrybą poetui Pauliui Širviui,  jo 100-ojo gimtadienio išvakarėse. Susirinkusieji į renginį galėjo pasidžiaugti geriausiomis komisijos išrinktomis konkurso dalyvių dainomis bei jaunųjų poetų skaitoma poezija. Konkursų dalyvius ir renginio žiūrovus šiltai pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Algimantas Dumbrava, Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos direktorė Aldona Navickienė.

Laureatų laukė gausios rėmėjų ir Zarasų rajono savivaldybės bei gimnazijos įsteigtos  dovanos. I-ą vietą už Pauliaus Širvio poezijos muzikinę interpretaciją moksleivių kategorijoje jau antrus metus iš eilės pelnė Ievos Baronaitės ir Rugilės Staskevičiūtės duetas iš Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos.  Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas laureatėms įteikė prizą – 100 eurų vertės muzikos prekių parduotuvės „Tamsta“ dovanų čekį.  Tokia pat dovana džiaugėsi ir I-os vietos už Pauliaus Širvio poezijos muzikinę interpretaciją studentų ir jaunimo kategorijoje laimėtoja Gabrielė Pukelytė, studentė iš Kauno. II-osios vietos laimėtojos moksleivių (Zarasų gimnazistės Diana Boriak ir Gilmė Dainytė) ir studentų (Domilė Kirstukaitė iš Rokiškio) kategorijoje gimnazijos direktoriaus Rimanto Bikulčiaus buvo apdovanotos 50 eurų vertės dovanų čekiais. III-oji vieta ir 30 eurų vertės dovanų čekiai atiteko Adrijai Zavackaitei (Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija) ir Virginijai Neliupšytei (studentei iš Vilniaus).

Zarasų „Rotary“ klubo narys Rimantas Jurevičius  klubo vardu įteikė 100 eurų vertės dovanų čekį geriausiu šių metų konkurso muzikantu pripažintam ir  GRAND PRIX laimėjusiam studentui iš Vilniaus Augustui Lapinskui. Jauniausią konkurso laureatą – Zarasų P.Širvio progimnazijos aštuntokių Emilijos Vaitkutės ir Emilijos Venediktovaitės duetą – pasveikino ir 50 eurų vertės dovanų čekį įteikė progimnazijos direktorė Aldona Navickienė. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Zarasų skyriaus jau antrus metus įsteigtu patriotiškiausios konkurso dainos prizu -50 eurų vertės dovanų čekiu, kurį įteikė partijos narys Rimantas Jurevičius,  apdovanota Rusnė Dabužinskaitė iš Molėtų gimnazijos. Diplomais už meninę brandą (Raigardas Brėskys),  kūrybinius ieškojimus (Aivita Malažinskaitė),  originaliausią aranžuotę (Adris Čypas),  dainuojamosios poezijos žanro puoselėjimą (Adomas Mechovičius), vokalinę raišką (Silvija Černiauskaitė) Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos prizais ir renginio rėmėjo fotomenininko Algimanto Navicko albumais apdovanoti jaunieji bardai iš Vilniaus, Utenos, Dusetų, Zarasų.

Besibaigiant renginiui organizatoriai padėkojo mokinius ruošusiems vadovams, festivalio globėjams ir rėmėjams, partneriams: Zarasų rajono savivaldybei, Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijai, Zarasų kultūros centrui, didžiausiems pagalbininkams – garso operatoriui Ernestui Šalčiui, apšvietėjui Tomui Žiliukui, bei visiems žiūrovams,  spėjusiems pamilti P.Širvio poeziją.  Renginį baigė vertinimo komisijos narių pasirodymai: jautriai skambėjo Gedimino Storpirščio kūryba, o Gintaro Andrijausko poeto P.Širvio žodžiais sukurtą dainą „Buvo vasara“, tapusią šios šventės himnu, sutartinai linksmai traukė visi renginio dalyviai.

Norime padėkoti seimo nariui Algimantui Dumbravai, Zarasų rajono savivaldybei ir merui Nikolajui Gusevui, Zarasų Rotary klubui, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Zarasų skyriui, fotomenininkui Algimantui Navickui ir visiems, kurių pastangomis mūsų kraštas garbingai paminėjo poeto P.Širvio 100-ąjį jubiliejų.

Gražvydas Gasparavičius, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos muzikos mokytojas. Nuotraukos Rimanto Bikulčiaus