Išdrįsk kalbėti

Jauno žmogaus brandai labai svarbi kultūros patirtis. Džiugu, kad yra priemonių kultūros pažinimo įpročiams ugdyti. Viena jų – Kultūros pasas. Kiekvienais kalendoriniais metais vienam mokiniui skiriama 15 eurų, kurie panaudojami Kultūros paso paslaugoms finansuoti. Šia galimybe spalio 19 dieną pasinaudojo ir mūsų gimnazijos visi 3-tų, 4-tų klasių mokiniai, dalyvavę edukaciniame renginyje „Išdrįsk kalbėti“.

Dviejų valandų renginyje gimnazistai sužinojo, kaip reikia bendrauti nuo scenos, kokią laikyseną pasirinkti, kaip komponuoti tekstą, suprato, kiek daug reikia žinoti, kad sudomintum ir įtikintum auditoriją. Teorines žinias visi įtvirtino praktiškai. Nebuvo nė vieno mokinio, kuris nebūtų sakęs kalbos savo bendraamžių grupelėje. Patys drąsiausi pasakė kalbą visai didelei auditorijai.

Be abejo, patirtis, įgyta edukacinio užsiėmimo metu, pravers mokiniams ne tik per pamokas ar laikant lietuvių kalbos ir literatūros įskaitą. Juk gebėjimas kritiškai mąstyti, išsisukti iš nepatogių situacijų, įveikti baimę labai svarbus kasdieniame gyvenime ir siekiant karjeros.

Edukaciniame renginyje dalyvavę mokiniai pasidalijo savo mintimis:

Rėja

Renginys labai patiko, buvo labai linksma. Iš pradžių tikėjausi paprastos paskaitos apie viešąjį kalbėjimą, o paskui pamačiau, kad mes patys aktyviai mokysimės kalbėti. Iš pradžių kalbėti grupėse nebuvo drąsu, bet vėliau visi atsipalaidavo ir įsidrąsino atlikti užduotis. Visą paskaitą labai pagyvino žaidimai, kurie visiems sukėlė tikrai daug juoko.

Viltė

Buvau nustebusi, nes tikėjausi, jog mes tiesiog sėdėsime, o lektoriai mums pasakos, kaip reikia sakyti viešąją kalbą. Bet mes žaidėme įvairius žaidimus, sakėme trumpas kalbas mažoms žmonių grupėms.

Eimantas

Tikrai prisiminsiu ir pritaikysiu kai kuriuos patarimus, kai reikės stotis prieš klasę ir kalbėti.

Martin

Renginys buvo naudingas ir informatyvus, nebuvo akimirkų, kad sėdėtume ir nuobodžiautume. Po renginio atsirado šiek tiek daugiau drąsos kalbėti auditorijai, išgirdau daug patarimų, kaip sukurti ir pasakyti kalbą.

Šarūnė

Renginio idėja graži, bet, mano nuomone, visa informacija, kuri buvo pateikta, jau seniai žinoma ir įvaldyta.

Emilija

Renginys, mano manymu, aktualus ir naudingas savo turiniu, tačiau jeigu norime išmokti kalbėti viešai (turiu omenyje rimtas, gal net oficialias kalbas), turi būti skiriamas dėmesys ir teorinei daliai. Žinoma, žaisti žaidimus buvo tikrai smagu, tačiau 12-oje klasėje norisi gauti kiek įmanoma daugiau informacijos per trumpą laiką (šiuo atveju žaidimams buvo skirta per daug laiko, kurį galėjome išnaudoti naudingiau). Tačiau tai – mano nuomonė, galbūt ši programa skirta neturintiems viešojo kalbėjimo patirties, o aš jos jau turiu.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Renata Žemaitienė. Nuotraukos Rimanto Bikulčiaus ir Gitanos Kavaliauskaitės