Jaunųjų žodynininkų pergalės

Jau penktąjį kartą Lietuvių kalbos institutas pakvietė moksleivius ir suaugusiuosius paragauti žodynininko duonos – sukūrus savo žodyną dalyvauti konkurse „Mano žodynas“, vykstančiame kas dvejus metus. Konkurso organizatoriai sulaukė įdomių ir originalių žodynų iš įvairių Lietuvos vietovių.

Labai džiaugiuosi šiame konkurse dalyvavusiais savo mokiniais: žodyno rašymu dar pernai  susidomėjo abiturientas Simas Kavaliauskas bei gimnazistės Deimantė Jurevičiūtė ir Sonata Obuchovičiūtė. Kiekvienas dalyvis pasirinko savitą temą: Sonata rinko garsių poetų ir krašto literatų eilėraščius, kuriuose kalbama apie Zarasų miestą ar mūsų kraštą, Deimantė tyrinėjo palyginimus: kokius mūsų šiandieninėje kalboje vartoja gimnazistai, jų tėvai ir seneliai. O Simas domėjosi Zarasų krašto dvarais ir palivarkais, jų likimais. Taigi, teko nemažai paplušėti, juk konkurso darbai buvo vertinami pagal išsamumą, moksliškumą, kūrybiškumą.

Konkurso rezultatai išties nudžiugino – nei vienas darbas neliko nepastebėtas: 9–12 klasių moksleivių grupėje I vietą pelnė Deimantė Jurevičiūtė už darbą „Trys palyginimų šiandieninėje šnekamojoje kalboje įvairaus amžiaus žmonių grupėse žodynai“. III vietą užėmė Simas Kavaliauskas už darbą „Zarasų krašto dvarų ir palivarkų žodynas“. Sonatai Obuchovičiūtei, darbo „Autorių ir jų eilėraščių apie Zarasus ir Zarasų kraštą žodynas“ autorei, skirtas paskatinamasis prizas (beje, šį žodyną gimnazistė ketina padovanoti Zarasų viešosios bibliotekos kraštotyros skyriui). Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti Lietuvių kalbos instituto, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, leidyklų „Obuolys“ ir „Dominicus Lituanus“ prizais.

Konkursui mokinius rengusi mokytoja Gitana Kavaliauskaitė, nuotraukos Rimanto Bikulčiaus