„Mano senas drauge…“ konkursas nuskambėjo X-ą kartą

Lapkričio 12d. Panevėžio muzikiniame teatre vyko jubiliejinis, dešimtasis respublikinis dainuojamosios poezijos festivalis-konkursas „Mano senas drauge…“, skirtas poetei Elenai Mezginaitei atminti. Konkurso proteguojamas žanras – dainuojamoji poezija – labiausiai skatinantis jaunimą dainuoti lietuvių kalba, šviestis, skaityti, ieškoti sau artimos minties, emocijos, suprasti žodžio prasmę, išgirsti poetinės kalbos skambesį. Tai bene vienintelis muzikos žanras, populiarinantis lietuvių poeziją. Vienas esminių festivalio-konkurso leitmotyvų – žinia jaunimui apie Elenos Mezginaitės kūrybos savitumą, priminimas apie iškiliausią Aukštaitijos regiono poetę, kritikų vertinamą kaip europinio lygio poezijos kūrėją. 2021 m. spalio 31 d. jai būtų sukakę 80 metų. E. Mezginaitė tapo įkvėpimo šaltiniu ne vienam dainų autoriui ir atlikėjui. Jos tekstus savo dainoms rinkosi kompozitoriai Laimis Vilkončius, Alvydas Jegelevičius, roko grupė „Hiperbolė“, dainininkas Kastytis Kerbedis, dainuojantys aktoriai Vladas Bagdonas, Kristina Kazlauskaitė, „Keistuolių teatras“, vienas iš šio žanro pradininkų Alfredas Kukaitis ir kt. Šiame konkurse leidžiama atlikti tik autorinę muziką, jis skiriasi nuo kitų to paties žanro renginių tuo, kad vienas autorinis muzikos kūrinys turi būti sukurtas poetės Elenos Mezginaitės tekstu. Nuo 2014m. akcentuojama derama pagarba autorinei kūrybai: su laureatų koncerto dalyviais sudaromos sutartys, sumokant autorinį atlygį už atliktą ir panaudotą jų kūrybą.

X-asis festivalis-konkursas dovanojo 13 naujų autorių, 31 atlikėją iš Alytaus, Vilniaus, Kauno, Nemenčinės, Dusetų, Šiaulių, Zarasų, kurie atvežė per dvidešimt naujų Elenos Mezginaitės ir kitų autorių poezijos muzikinių interpretacijų. Renginys prasidėjo specialiai X-ajam Lietuvos moksleivių dainuojamosios poezijos festivaliui-konkursui pagal Egidijaus Štaro ir Edmundo Petrovo kūrinį „Mano senas drauge…“ sukurta aranžuote, kurią atliko Panevėžio muzikinio teatro styginių kvartetas ir džiazo muzikantas, saksofono virtuozas Igoris Švedko. Aranžuotės autorius – kompozitorius, dirigentas Tadas Šileika. Tądien įvyko tik konkursinis koncertas, kuriame visi dalyviai atliko savo autorines dainas. Dėl užsitęsusios pandemijos renginys įgavo kitą formą – ir vėl neįvyko baigiamasis koncertas (GALA CONCERT), kuris būtų vykęs be žiūrovų.  Vietoje jo iš konkursinio koncerto akimirkų buvo sukurtas filmas, kurį kūrė studija „Mažylis dirba“. Filmo premjera buvo rodoma gruodžio 8 d. 15 val. Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos „YouTube“ kanale: https://www.youtube.com/watch?v=ksuUsbPJ7qs

Po konkurso visi dalyviai aplankėme šalia Panevėžio Dembavoje įsikūrusią UAB „Midenė“ – meninės keramikos įmonę, pradėjusią savo veiklą 1993 metais. Būtent ši įmonė remia konkursą, kasmet kurdama meninę keramiką iš šamoto masės, kuria apdovanojami konkurso laureatai. Stebėjome kūrybos procesą, matėme kaip ir iš kokių medžiagų gaminami įvairūs molio dirbiniai, norintys jų galėjo įsigyti. Toliau keliavome į meninio stiklo studiją „Glasremis“. Tai nuostabi vieta, kurioje kuriamas stiklo stebuklas. Mūsų laikė įdomi pažintinė ekskursija apie stiklo dirbinių gamybos subtilybes: galėjome ne tik matyti kaip gimsta stiklo kūrinys, bet jį ir įgyti.. Jau antrą dešimtį gyvuojanti meninio stiklo studija „Glasremis“ savo veiklą pradėjo 2000 metais. Jos įkūrėjas – vienas žymiausių stiklo menininkų Lietuvoje Remigijus Kriukas, išgarsėjęs išskirtiniu projektu „GlassJazz“, kada pirmą kartą Lietuvoje, o gal ir visoje Europoje meninis stiklas susiliejo su džiazu. Kaip teigė šio projekto iniciatorius ir sumanytojas Remigijus Kriukas, stiklas unikalus tuo, kad su juo įmanomos improvizacijos, kaip ir džiaze. Išskirtinis, vienintelis tokio pobūdžio Lietuvoje ir Europoje tarptautinis simpoziumas „GlassJazz” meninio stiklo studijoje „Glasremis” Panevėžyje organizuojamas nuo 2014 metų.

Kupini malonių įspūdžių tądien grįžome namo, ir laukėme pasirodant filmo, kuriame tik ir paaiškėjo, kas ir ką konkurse šiam laimėjo. Sėkmė lydėjo debiutinį I-okių Emilijos Vaitkutės ir Emilijos Venediktovaitės duetą, kuriai komisija (pirmininkas – dainininkas, dainų autorius, prodiuseris, žurnalistas Virgis Stakėnas) skyrė laureato diplomą ir III-ą vietą už profesionalų atstovavimą dainuojamosios poezijos žanrui. Adomas Mechovičius pelnė II-os vietos laureato diplomą už Elenos Mezginaitės poezijos muzikinę interpretaciją. Gilmės Dainytės ir Dianos Boriak duetas iškovojo nominaciją už išradingą dviejų vokalų dialogą. Visų konkurso dalyvių pasirodymus galite paklausyti ir patys įvertinti pasižiūrėję mano minėtą filmą (žr. nuoroda).

Muzikos mokytojas Gražvydas Gasparavičius, nuotraukos Gražvydo Gasparavičiaus, Rimanto Bikulčiaus