Menai, mada ir… „Marti“

Mes, 1b klasės gimnazistai, džiugiai prisimename išvykos į Vilnių akimirkas. Ją mums prieš pat Kalėdų atostogas surengė auklėtoja Gitana, susiedama dailės, mados, literatūros ir teatro menus ir, žinoma, kalėdinę nuotaiką sostinėje.

Pirmiausia susipažinome su Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus ekspozicijomis: apžiūrėjome Juozo Galkaus plakatų parodą „Ne tik gatvei…“. Ši paroda ne tik plakatai, kurių autorius yra sukūręs per 500,  bet ir knygų dizainas, logotipai, heraldikos darbai, kuriuos J. Galkus puoselėjo daugybę metų. Sudomino ilgalaikė muziejaus paroda „Prabanga ir meistrystė. XVI–XX a. Europos taikomoji dailė iš Lietuvos dailės muziejaus rinkinių“. Sužavėjo porceliano indai ir vazos, stiklo ir sidabro dirbiniai, baldai, paveikslai. Netrukus muziejaus gidė mus pakvietė į mados istoriko Aleksandro Vasiljevo parodą „XX amžiaus mados šedevrai“, skirtą pasaulinės mados šimtmečiui. Sužinojome apie didžiulius mados pokyčius, įvykusius per visą XX amžių. Gidė aptarė svarbiausius mados raidos momentus, apžiūrėjome unikalius įžymių Europos ir Amerikos dizainerių kūrinius: šimtą vyriškų ir moteriškų drabužių modelių, iki trijų šimtų aksesuarų (skrybėlių, vėduoklių, juvelyrinių papuošalų), fotografijų ir portretų. Išgirdome daug įdomių pasakojimų apie garsiausias mados pasaulio asmenybes. Gerai susipažinę su prabanga, išmone dvelkiančiu XX a. mados ir dizaino pasauliu, neužmiršome pakalbėti ir apie kvepalus.

 Apie tai pokalbį tęsėme ir pasigaminti patinkančius kvepalus (o juk artėjant šventėms paties sukurta dovana visada pravers) edukacinėje programoje „Kvapas spalva ir forma“. Iš pradžių sugalvojome kvepalams pavadinimus, o tada besirinkdami iš didžiulės kvapų gausos juos patys gaminomės iš eterinių aliejų. Tuomet padėkoję už puikiai praleistą laiką ėjome pasivaikščioti po šventiškai pasipuošusį senamiestį, pirkti dovanų, užkąsti, pasigrožėti Vilniaus egle ir pačiu miestu.

Vakare pasinėrėme į magišką teatro pasaulį. Per literatūros pamokas jau buvome išnagrinėję rašytojos Žemaitės apsakymą „Marti“. Todėl Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre žiūrėjome režisierės Gabrielės Tuminaitės sukurtą spektaklį „Marti“. Jis buvo emocingas ir labai įtraukiantis, leidžiantis naujai pažvelgti į klasikinį kūrinį ir geriau jį suprasti. Namo grįžome kupini gerų emocijų, dalydamiesi smagios išvykos įspūdžiais.

Milvydė Guntulytė, 1b klasės gimnazistė, nuotraukos Gitanos Kavaliauskaitės