„Mes patys esame šviesa, mes patys esame saulė”

Dar kovo viduryje Zarasų krašto muziejus pakvietė pamąstyti ir parašyti esė arba rašinį tema „Kaip suprantu V. Mačernio žodžius: Mes patys esame šviesa, mes patys esame saulė?”, skirtą Kultūros dienai. Muziejų pasiekę rašiniai buvo labai šilti ir šviesūs. Dėkojame Zarasų „Ąžuolo” gimnazistėms už jų mintis. Jų laukia simbolinės dovanėlės. Taip pat nuoširdus ačiū mokytojai Gitanai Kavaliauskaitei, paskatinusiai mokines rašyti rašinį.

Štai ištrauka iš gimnazistės Deimantės rašinio: „Poeto žodžius „mes patys esame šviesa, mes patys esame saulė” suprantu kaip paskatinimą: juk kiekvienas žmogus kuria savo gyvenimą, juk niekas kitas nepralinksmins, jei pats būsi paniuręs ir nepatenkintas viskuo aplink. Poetas tarsi nori mums pasakyti, kad turime būti sklidini vidinės šviesos ir kurti savo gyvenimą prasmingai, mokėti spręsti iškilusias problemas. Jei mes spinduliuosime šviesą ir gėrį, nušviesime ir aplinkinius. Kūrėjas taip pat pabrėžia, jog kartais būna tamsu, ir mes kelio sau nušviesti nemokame. Iš tiesų, kiekvienam žmogui būna sunkių, tamsių akimirkų, ir jei mums nepavyksta iš jų išsivaduoti iškart, reikia turėti kantrybės, eiti gėrio link mažais žingsneliais ir nenustoti vilties.”

Milvydės manymu, „mes taip pat galime nušviesti sau kelią darydami gera kitiems: padėdami, išklausydami, saugodami gamtą, aukodami nuskriaustiesiems, nesmerkdami kitų, mylėdami… Galima vardyti dar begales kitų puikių dalykų. Nors kartais užtenka ir vieno blogo, kad tas šviesos žibintas mumyse prigestų ir jau nebebūtume „saule” kitiems. Bet jei dėl to, ką padarėme, mes gailimės, atsiprašome ir pripažįstame savo kaltę, vėl galime būti savojo kelio šviesa. Reikia tik turėti sąžinės ir noro. Ir neprarasti vilties. Manau, kad tai ir norėjo pasakyti poetas Vytautas Mačernis. Ir mes turėtume pasimokyti iš poeto būti sąžiningesni ir jautresni.”

Martyna rašė: „Nepaisant užklupusios tamsos – nepalankių istorinių ar asmeninių aplinkybių – žmogui gali padėti jo vidinė šviesa: gėrio, grožio, prasmės ieškojimai. Tad labai svarbu semtis vidinės stiprybės patiems iš savęs ir prasmingai kurti savo gyvenimą.”

Airingos nuomone, „poetas suvokė tą faktą, kad mes, žmonės, šioje žemėje esame tik praeiviai, pasmerkti pražūčiai, dažnai, kad pajustume laimę, turime ją susikurti patys, nes iš šio tamsaus pasaulio jos pasiimti negalime. Net jei aplink tamsu ir žaibuoja, vis tiek tas pats baisus žaibas yra tam tikra šviesa, kad ir pavojinga, bet nurodanti kelią.”

Zarasų krašto muziejaus vyr. fondų saugotoja Daiva Juškienė