Mūsų jaunajai filologei – 1 vieta

Iš 55-ojo Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso šalies etapo drauge su gimnaziste Kamile Gimbickyte grįžome laimingos – už geriausią tautosakos darbą mūsų mokinė pelnė Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos I laipsnio diplomą, medalį ir rėmėjų dovanų.

Kovo 30-31 dienomis Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijoje šurmuliavo apie šimtą geriausių šalies jaunųjų filologų, atvykusių kartu su juos konkursui ruošusiais mokytojais. Vertinimo komisijos pirmininko Regimanto Tamošaičio teigimu, patekti į šį šalies etapą, įveikus ankstesnius du konkurso etapus, jau yra laimėjimas, juk septyniose sekcijose varžosi sumanūs, kūrybingi, darbštūs mokiniai iš visos Lietuvos.

Smagu, kad šiemet su Kamile vykome ne vienos – jau kelerius metus šiame konkurse Zarasų rajonui tenka atstovauti vieniems, o šiais metais poezijos sekcijoje dalyvavo Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos mokinė Deimilė Pivoriūnaitė ir jos mokytoja Dainora Biliūnaitė. Deimilė konkursui pateikė haiku. Mokinė dalijosi savo kūryba poezijos sekcijoje, sulaukė vertingų patarimų iš vertinimo komisijos narių – poetų. O Kamilė, pasirinkusi tautosakos sekciją, parašė per 70 puslapių tiriamąjį darbą „GERO GARO! arba AČIŪ UŽ PIRTĮ! (Zarasų krašto žmonės apie Aukštaitijos pirtis anksčiau ir dabar)“. Pateikti darbą tautosakos sekcijai – vadinasi, daug ir atkakliai dirbti ne vieną mėnesį: parengus apklausą rasti pateikėjų pasirinktai temai, juos kalbinti, filmuoti, fotografuoti, šifruoti garso įrašus, analizuoti surinktą medžiagą, daryti išvadas. Kamilė apklausė 12 pateikėjų, kurių amžius nuo 44 iki 90 metų: vieni jų pirties mėgėjai, kiti – profesionalūs pirtininkai. Gimnazistė sukūrė ir vaizdo filmą apie mūsų krašto pirtis. Antrajame konkurso etape jos darbas pateko į geriausių šalies darbų dešimtuką.

Trečiajame – šalies – etape Kamilei Gimbickytei pristačius savo darbą, iš vertinimo komisijos narių doc. dr. Bronės Stundžienės ir dr. Vitos Ivanauskaitės-Šeibutienės sulaukėme daug gražių žodžių: jis buvo pavadintas nedidele enciklopedija, pristatančia Zarasų krašto pirtis, pastebėta ryški sąšauka su ežeringu Zarasų kraštu ir jo tradicijomis, darbas įvardintas kaip įdomus ir labai informatyvus. Iš tiesų Kamilė kruopščiai nagrinėjo ir aptarė pirčių rūšis, paskirtį, sandarą, vietą, interjerą, krosnis, vantų rūšis ir rišimą, kūrenimo ir ėjimo į pirtį laiką, vanojimosi ypatumus, grožio, sveikatinimo procedūras, su pirtimi susijusius posakius (kvietimus į pirtį, linkėjimus ir dėkojimus grįžus iš jos). Pasak darbo autorės, „pirtis – sielos ir kūno gydytoja, švarintoja – sušildanti, atpalaiduojanti, prausianti, taikanti, džiuginanti, gydanti, gražinanti, palydinti žmogų svarbiausiais gyvenimo momentais į kasdienybę.“

Konkurso dalyvių laukė ne tik darbas sekcijose, bet ir naujos pažintys su mokslininkais, rašytojais, kitais kultūros atstovais, meninės programos (subtili studentų kompozicija apie Kauną, žiūrovus sužavėjęs Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestro koncertas). Mokiniai dalyvavo protmūšyje, orientaciniame žaidime „Kauno atradimai“, apžiūrėjo fotografijai skirtą parodą. Tačiau džiugiausias momentas – nugalėtojų apdovanojimas. Kamilei – tautosakos sekcijos laureatei – prizus įteikė ir kitiemet dalyvauti ragino konkurso vertinimo komisijos pirmininkas literatūrologas, rašytojas dr. Regimantas Tamošaitis, Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vyriausioji specialistė Elona Bagdanavičienė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, VU docentė dr. Bronė Stundžienė. Kamilė Gimbickytė – ne pirmoji mano mokinė – šio konkurso nugalėtoja, (1 vietas Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijai prieš kelerius metus pelnė abiturientės Arianda Griščenko, Aleksandra Šepliakova), tačiau ši pergalė itin svarbi tuo, kad Kamilė dar tik I gimnazijos klasės mokinė.

Gitana Kavaliauskaitė, laureatę konkursui rengusi mokytoja. Nuotraukos R.Bikulčiaus, autorės ir iš asmeninio archyvo