Pamoka, keičianti gyvenimus

Sausio dvidešimt pirmąją  Lietuvoje organizuota kitokia mokymo(si) diena. Įspūdžius po pamokų perteiks mano 2a klasės auklėtiniai. Kad galėtumėte įsivaizduoti, kaip tai atrodė, užfiksavau keletą pamokos fragmentų.

„Swedbank“ kvietė visus moksleivius į didžiausią nuotolinę pilietiškumo, savo talento atradimo bei finansinio raštingumo pamoką, kurią vedė visiems gerai žinomas radistas Rolandas Mickevičius kartu su savo kolegomis Fausta ir Roku – jaunaisiais muzikinių projektų dalyviais bei komisijos nariais. (Martynas)

Aš, kaip ir daugelis kitų 9-12 klasių moksleivių, dalyvavome “Ekspertų” grupės pamokose. Tačiau pamokos vyko ir žemesnių klasių mokiniams. Visi mokiniai ir mokytojai dabar dirba nuotoliniu būdu, nes dėl Covid-19 visoje Lietuvoje paskelbtas karantinas. Daugelis sako, kad karantinas – kalėjimas: negalima susitikti su draugais, būtina dėvėti kaukes,negalima eiti į lauką. Tačiau įžvelkime tame ir teigiamą pusę. Per karantiną galima atrasti naujų kūrybinių įkvėpimų. Kristupas Sabolius, „Kūrybingumo mokyklos” įkūrėjas, pasakoja: „Filosofas B. Stiegler, patekęs į kalėjimą, išsilaisvino iš savo paties minčių kalėjimo ir tapo vienu garsiausių šiandienos filosofu.Nelaisvėje turėdamas daug laiko, jis susidomėjo filosofija. Perskaitęs senovės graikų filosofų raštus, B. Stiegler nusprendė pradėti eksperimentą su savimi. Vos perskaitęs eilėraštį ar prozos kūrinį vieną kartą, jis imdavo skaityti antrą kartą, paskui – dar kartą. Galiausiai, kai jis buvo paleistas iš kalėjimo, B. Stiegler iš nusikaltėlio tapo vienu garsiausių šiandienos filosofų“. Čia norėta pasakyti, kad jeigu tu esi varžomas kokių nors reikalavimų, tai nereiškia, kad nieko dabar negali daryti. Kiekvienas apribojimas – naujas šansas kurti kažką naujo. (Elina)

Kita tema – pilietiškumas. Šaulių sąjungos narys Svaras teigė:,, Rytinės lovos paklojimas, susitvarkymas, mokyklos lankymas – tai ir yra pilietiškumas…Tai viena iš meilės išreiškimo savo šaliai formų.“ Aš visiškai sutinku, galbūt viskas ir turėtų prasidėti nuo tokių mažų dalykų, galbūt tereikia nusišypsoti kaimynui ir tai taps geru dalyku. Vėliau Svarui buvo užduotas klausimas:,, Ar moksleivis, prasčiau besimokantis, gali pasiekti daugiau arba tiek pat, kiek pirmūnas?“ Manau, mano amžiaus žmonėms tai tikrai pagrindinis klausimas žengiant į gyvenimą. Jo atsakymas buvo puikus: mokymosi pažanga nėra garantas, kaip tu gyvensi ar kiek uždirbsi. Viskas priklauso nuo mūsų… (Jovilė)

Bet iš visų paskaitų mane labiau “užkabino” Šarūnės Šmakalytės paskaita. Jos pranešimo tema – „Kaip užauginti vienaragį?” Šarūnė pasakojo apie tai, kaip sukurti kažką naujo, neįprasto, įdomaus ir pasiekti savo tikslų. Man labai patiko jos palyginimai, ypač ji įdomiai ir gražiai palygino įmones su vienaragiais, tai skambėjo labai mistiškai ir labai sudomino. Ji išvardijo visas problemas, su kuriomis mes susiduriame, kai norime kažką sukurti, ir atskleidė, kaip išspręsti  šias problemas. Taip pat Šarūnė pasidalino startuolių sėkmės receptu. Jos pamoka buvo naudinga, nes kiekvienas iš mūsų norime sukurti kažką naujo, neįprasto, kad tai būtų įdomu ir naudinga kitiems žmonėms, bet dažnai nežinome, kaip taip padaryti ir nuo ko pradėti. O kaip motyvaciją galime įsiminti jos palinkėjimą: „Linkiu didelės sėkmės ir daug daug svajonių, nes tai bus pirmasis žingsnis jūsų idėjų, nuostabių ir kūrybingų minčių įgyvendinimo link.” (Anželika)

Man labiausiai patiko ir įsiminė tema “Kaip užsidirbti savo svajonei šiandien”. Pasakota, kad kiekvienas žmogus turi talentą. “Talentas – yra tai, ką tu geriausiai moki daryti, ką tu labiausiai mėgsti daryti, kas tave išskiria iš kitų aplinkinių”. Mokytojai davė patarimų, kaip judėti į priekį su savo svajonėmis: kalbėk apie tai, būk matomas, reikš savo idėjas. Dar viena labai įsimintina pamoka buvo su Rasa ir Renata “Skaitmeninis pasaulis: aš valdau, aš laimiu”. Atkreiptas dėmesys į telefonus, kaip jie keičia požiūrį į kitus, gadina nuotaiką. Labai įstrigo toks posakis: “Dar kitame tyrime dalyvavę žmonės, vos ne pusė iš jų ( 40%)  pasakė, kad mieliau atsisakytų balso visą dieną nei telefono”. Ir pasakojo apie PIN, naujųjų elgesio priklausomybių sritį, nes dabar telefonai atlieka daug funkcijų, apima daugybę dalykų. (Guoda)

Ketvirtoje pamokoje mums kalbėjo apie internetą, kaip mes turėtume valdyti savo laiką. Ši pamoka buvo labai turininga ir joje tikrai galėjai rasti daug naudingos informacijos. Po šitos pamokos mus mokė, kaip sukurti savo prekės ženklą. Ir ekspertas DJ Mesijas sakė: jei nori sukurti savo prekės ženklą, tau reikia tik idėjos ir šiek tiek darbo. (Motiejus)

Po pertraukos Nerijus Mačiulis papasakojo apie investavimą. Ši pamoka man patiko labiausiai, kadangi aš tuo domiuosi. Sužinojau, kad nereikia per daug savimi pasitikėti, kai pradedi investuoti. Reikia savo emocijas palikti nuošalyje, nes apsvaigintas euforijos gali padaryti skubotų sprendimų. Neinvestuok pinigų, kurių neturi, ir į tai, ko iki galo nesupranti. Taigi investavimas – lėtas ir nuobodus, bet tai galimybė gauti pelno. (Ignas)

Meilę Tėvynei galime parodyti tokiais mažyčiais darbais: lovą paklodami, pasakydami ,,Labas rytas” šeimai. Taip apie meilę Tėvynei ir pilietiškumą kalbėjo Gabrielius Liaudanskas. Jis sako: ,,Pilietiškumas – neatlygintinas darbas Tėvynės labui. Pilietiškumas – viena iš meilės savo šaliai formų.” Jis neatlygintinai savanoriauja klinikose, kur gydomi Covid-19 užsikrėtusieji, nes, sako, “turime daryti tai, kad Lietuva gerėtų ir gerėtų.“ Tokie žodžiai “labas”, “prašau”, “atsiprašau” yra ,,pilietiškumo vinys”.Taigi jis ragina ne sėdėti pasislėpus kamputyje, o kažką daryti, nes ,,geriau dalyvauti istorijoje, ją kurti, o ne paskui apie ją skaityti.” (Neringa)

Tačiau visų pamokų metu  labiausiai man įstigo dvi paskaitos: Svaro paskaita apie pilietiškumą ir žmogaus meilę tėvynei bei Natalijos Vėževičienės pamoka apie tai, kaip užsidirbti svajonėms.  Gabrielius Liaudanskas perteikė savo paties patirtį, ką jis daro norėdamas būti naudingas Lietuvai. „Geriau dalyvauti istorijoje, negu ją skaityti“,- sako pats Svaras. Jo pasakojimas privertė susimąstyti, ką aš galiu padaryti, kaip galiu būti naudingas. Svaras ragino nebijoti, dalyvauti, kad vėliau nesigraužtum, jog nesudalyvavai. Kita įdomi paskaita buvo apie darbo paiešką. Natalija Vėževičienė papasakojo apie tai, kaip artimoje aplinkoje susirasti darbą. „Pirmiausia svarbu sužinoti, ką moki, savo stipriąsias vietas“,- sakė Natalija. „Atsimerkti, labai labai klausytis ir girdėti“,- manau, tai buvo labiausiai man įsiminę žodžiai. Ši paskaita paskatino klausinėti, domėtis, bendrauti su artimais žmonėmis: kaimynais, draugais, šeimos nariais, mokytojais ar treneriais, aktyviai dalyvauti ir ieškoti. (Marija)

Labiausiai patiko Natalijos Vėžavičienės pamoka. Ji kalbėjo apie darbus, talentus. ,,Talentas – tai, ką tu geriausiai moki ir mėgsti.”  Prie ieškant darbo reiktų savęs paklausti: KODĖL AŠ NORIU DIRBTI? Mėginti reikia įvairius darbus ir rinktis tą, kuris sekasi ir patinka labiausiai. Joks darbas nėra gėdingas. (Aistė)

Įdomios buvo ir pertraukos. Taigi čia papasakosiu ne apie pamoką, o apie taip, kaip Arnas Laurinaitis pamokė pasigaminti sau pusryčius lengvai ir greitai iš kiekvieno namuose turimų produktų. Manau, tikrai reikės išmėginti jo pasiūlytus lengvus ir greitus patiekalus. Parodė, kaip galima pasigaminti tikrai gaivinantį gazuotą gėrimą. (Meinardas)

Man šiame projekte patiko tik trys pirmos pamokos, kurios mane įtraukė ir sužavėjo. Kitos man pasirodė nenaudingos, kadangi ta informacija yra ir taip prieinama internete. Šiandien tikrai labai daug sužinojau ir, manau, buvo verta čia dalyvauti. Taip pat rekomenduoju dalyvauti šioje programoje kiekvienam save gerbiančiam paaugliui ir vyresnio amžiaus žmogui. (Rapolas)

Man labiausiai patiko ketvirta pamoka, kurioje pasakojama, kaip suvaržymai gali atskleisti kūrybiškumą. Vienas iš pavyzdžių yra Bernardo Stieglerio istorija, kai sėdėdamas kalėjime pradėjo skaityti įvairias knygas ir išėjęs į laisvę tapo filosofu. Dar “Kūrybiškumo mokyklos” įkūrėjai kalbėjo, kaip lengviau yra kažką kurti, kai žinai tikslius apribojimus. Manau, kad šios pamokos idėja yra labai įdomi ir aš su ja visiškai sutinku. (Edas)

Šiandienos pamoka mane daug ko išmokė apie ekonomiką ir tikrai paveikė mano ateities sprendimus. Aš šią pamoką rekomenduočiau peržiūrėti visiems paaugliams. (Aironas)

Norėčiau apibendrinti šią nuotolinę pamoką. Daugeliui žmonių šios pamokos buvo aktualios  bei naudingos, ypač tiems, kurie nori pradėti savo verslą. Vienas labai patikęs dalykas per pamokas yra toks, kad jas stengėsi padaryti įdomias, kad žiūrovai geriau įsisavintų dalykus, apie kuriuos buvo kalbama pamokose. Keista tai sakyti, bet čia buvo vienintelės pamokos, kurias aš absoliučiai visas išklausiau ir daug išmokau iš jų. Šių pamokų metu supratau, kad aš pasisavinu daugiausia informacijos iš pamokų, kurios man yra įdomios. (Linas)

Didžiausia nuotolinė Mokonomikos pamoka užsibaigė padėkojimu vedėjams, o žiūrovams pateiktas siurprizas – mini koncertas. Grojo šeštokė  būgnininkė Fausta, gitaristas Rokas, o Rolandas Mackevičius repavo Mokonomikos tema. (Vitalijus)

Įspūdžius surinko ir pamokas fiksavo 2a klasės auklėtoja Daiva Matijošienė