Pasaulinė žemės diena

Pasaulinė Žemės diena minima kovo 20 – 21 d. (pavasario lygiadienio metu). Šią dieną Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė 1971 metais. Žemės dienai minėti  pasirinktas pavasario lygiadienis – laikas, kai dienos ir nakties ilgumas vienodas visuose Žemės rutulio taškuose. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius John McConnell kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas taip pat tapti Žemės globėjais, o pavasario ekvinokciją, kuri skirtingose planetos vietose yra kovo 20 – 21 dienomis, minėti kaip pasaulinę Žemės dieną. Atsiliepdamas į šį kreipimąsi, Lietuvos Respublikos Atkūriamasis Seimas (tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba) 1992 metais Žemės dieną oficialiai įteisino ir mūsų šalyje.

Kiekvienas iš mūsų paliekame pėdsaką Žemėje. Tai vadinamasis mūsų ekologinis pėdsakas (biologiškai produktyvios žemės ir jūros ploto kiekis, matuojamas pasauliniais hektarais, kurio šaliai reikia tam, kad galėtų apsirūpinti suvartojamais gamtiniais resursais ir kad būtų panaudotos atliekos). Jungtinių Tautų organizacija, remdamasi nacionaliniais šalių duomenimis, apskaičiuoja vidutinį kiekvienos šalies gyventojo ekologinį pėdsaką. Padalinus visus biologiškai produktyvius planetos sausumos ir jūros hektarus iš planetos gyventojų skaičiaus, nustatyta ekologinio pėdsako norma – maždaug 2,1 ha vienam žmogui. Jei visi planetos gyventojai po saves paliktų tokį ar mažesnį pėdsaką, planetos ekosistemos išlaikytų stabilumą. Deja, vidutinis Lietuvos gyventojo ekologinis pėdsakas – 4,7 ha, Latvijos – 5,6 ha, Estijos dar didesnis – 7,9 ha, o, pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos – 5,45 ha (http://www.zaliojilietuva.eu/).

Savo ekologinį pėdsaką galite paskaičiuoti čia.

Vertėtų atkreipti dėmesį,  kiek atliekų palieka jūsų šeima per dieną ir per savaitę (kiek šiukšlių maišų arba kiek kilogramų atliekų išmetate į konteinerius), pasidomėti, kokios medžiagos gali būti perdirbamos ir kur jas reikėtų mesti, pagalvoti, ko būtų galima nemesti į šiukšlių dėžę, o perdirbti ir prikelti antram gyvenimui. Galbūt išmetame dar visai gerus, naudoti tinkamus daiktus, kuriuos būtų galima paaukoti arba padovanoti tiems, kuriems jų reikia labiau?

Jei susimąstėte apie savo ekologiškumą, tai jau gerai. Pradėkite nuo savęs

Chemijos mokytoja Birutė Bazarienė