Pasiekimai Lietuvos mokinių dainuojamosios poezijos konkurse

Gegužės 13-ą dieną Vilniaus Šv. Kristoforo gimnazijoje įvyko tradicinis  respublikinis Lietuvos mokinių dainuojamosios poezijos konkursas. Jame žinomų bardų, poetų ir savo kūryba dalijosi regionų atrankoje nugalėję jaunieji atlikėjai. Duetų, ansamblių ir solistų kategorijose varžėsi poeziją bei muziką mėgstantis jaunimas iš įvairiausių šalies kampelių: sostinės, Kauno, Klaipėdos, Alytaus, Kėdainių, Varėnos, Garliavos, Jurbarko, Raseinių, Zarasų bei kitų miestų mokyklų. Mūsų kraštui atstovavo Zarasų „Ąžuolo“  gimnazijos ugdytiniai: jau keliskart savo jėgas šiame konkurse išbandę  abiturientai Diana Boriak, Gilmė Dainytė, Adomas Mechovičius bei antrokė Adrija Zavackaitė;  savo kūrybiniais bandymais pasidalijo šiame konkurse debiutavę antraklasių Airingos Šapalaitės ir Algintės Kavarskaitės bei  pirmokių Emilijos Vaitkutės ir Emilijos Venediktovaitės duetai.

Šis renginys kasmet sukviečia daug jaunųjų kūrėjų, yra populiarus ir pamėgtas. Iš solidžios profesionalų vertinimo komisijos – dainų autorių ir atlikėjų – gaunama daug vertingų pastebėjimų, konkurso dalyviams keliami aukšti meniniai reikalavimai. Šis konkursas – tai vertingos muzikos ir literatūros pamokos, plečiančios akiratį, skatinančios pažinti, įvertinti, ką turi mūsų kultūra. Kasmet raginama daug skaityti, rasti sau aktualius autorius, jų kūrybą. Vertinimo komisijos pirmininkas, Lietuvos teatro ir kino aktorius, teatro pedagogas, dainuojamosios poezijos festivalių meno vadovas, koncertų organizatorius, dainų autorius ir atlikėjas Gediminas Storpirštis džiaugėsi kūrėjų ir atlikėjų dainose atpažinęs jaunus žmones, atliepiančius laiką. Skatino ieškoti autentiškos, patiems apčiuopiamos kalbos, susitapatinti su tuo, ką dainuoja. Komisijos narys, dainų autorius ir atlikėjas, poetas, gitaristas, kompozitorius, radijo laidų vedėjas, atlikėjų asociacijos AGATA Tarybos pirmininkas Domantas Razauskas pabrėžė poezijos svarbą šiame konkurse, jautrumo tekstui būtinybę. Jis skatino sužinoti pasirinktos atlikti dainos istoriją, suvokti, kaip poezija skleidžiasi muzikoje.

Laureatų paskelbimo bei apdovanojimų ceremonija labai nudžiugino – I-ojo laipsnio diplomą solisto kategorijoje už autorinę kūrybą  antrus metus iš eilės pelnė Adrija Zavackaitė. I-ojo laipsnio diplomu dueto kategorijoje apdovanotas Adomo Mechovičiaus ir Emilijos Venediktovaitės duetas, II-ojo laipsnio diplomu dueto kategorijoje Emilijos Vaitkutės ir Emilijos Venediktovaitės duetas, III-ojo laipsnio diplomu dueto kategorijoje Airingos Šapalaitės ir Algintės Kavartskaitės duetas. II-ojo laipsnio diplomą ansamblių kategorijoje iškovojo Dianos Boriak, Gilmės Dainytės ir Adomo Mechovičiaus trio. Tai svarus metų laimėjimas ir mūsų gimnazistų kūrybos pripažinimas respublikoje.

Daug vertingų patarimų ir konstruktyvių bei individualių pastabų konkursui pasibaigus išgirsta iš vertinimo komisijos pirmininko aktoriaus Gedimino Storpirščio bei bardo Domanto Razausko. Svarbu nestovėti vietoje, skaityti įvairias knygas, jausti žodžius, kurti dainas, jose išgyventi eilėse užšifruotą mintį. Manau, tinkami bendraamžių pavyzdžiai įkvepia siekti daugiau, gilinti savo įgūdžius, permąstyti daromas klaidas, padeda išsiugdyti estetinį skonį. Vasaros atostogų metu kuriantis jaunimas susitiks respublikinėje bardų stovykloje, kur kiekvieną dieną vis kiti garsūs Lietuvos aktoriai, dainų kūrėjai ir atlikėjai ves paskaitas, skatins mokinių saviraišką, kūrybiškumą, iniciatyvą. Kaip ir kasmet, šiemet bardų stovykloje bus ir zarasiečių moksleivių. Tad bus užmezgamos naujos pažintys, gims naujos dainos, formuosis nauji kūrėjai. Palinkėkime jiems sėkmės.

Muzikos mokytojas Gražvydas Gasparavičius

Nuotraukos autoriaus