Prasmingos pamokos

Lietingą ir ne itin pavasarišką dieną 3b klasės gimnazistams praskaidrino apsilankymas Utenos rajone, Juknėnų kaime esančioje Antano ir Motiejaus Miškinių literatūrinėje-etnografinėje sodyboje. Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse dalyvavome netradicinėse literatūros pamokose: iš arčiau susipažinome su Juknėnų kaime gimusių Antano Miškinio (poeto neoromantiko, vertėjo, prozininko, publicisto, rezistento) bei jo brolio Motiejaus Miškinio (literatūrologo, vertėjo) biografijomis, veikla, vaikystės aplinka, apžvelgėme Lietuvos neoromantikų kūrybą. Visas šias įdomybes atskleidė šaunioji muziejininkė Rimanta Gaidienė. Apžiūrėjome Miškinių šeimos nuotraukas, knygas, buities daiktus, baldus. Vienas tokių – tai išlikęs autentiškas Motiejaus Miškinio stalas, prie kurio palinkęs naktimis versdavo žymių autorių kūrinius, taip finansiškai padėdamas visai šeimai.

Vienoje sodybos klėties dalyje įrengta memorialinė Antano ir Motiejaus Miškinių ekspozicija. Yra daug įdomių nuotraukų, dokumentų kopijų, asmeninių daiktų. Kitoje pastato dalyje edukacinė klasė – čia galima pajusti XIX a. pabaigos daraktorinės mokyklos dvasią, patiems pamėginti rašyti žąsies plunksna.

Šiose literatūros pamokose sužinojome daug įdomių faktų apie Miškinių šeimą, sudėtingą ir skaudų šiai šeimai laikmetį, šio krašto papročius, apžiūrinėdami namų apyvokos daiktus, darbo įrankius prisiminėme senuosius papročius. Buvo įdomu išgirsti istorijas apie kieme esančias medines skulptūras, prisiminti kitus šio krašto poetus. Čia turėjome veiklos ir mes, gimnazistai: grupėse interpretavome ir deklamavome A.Miškinio kūrybą, norintieji skaitė poeto eiles kieme, šalia stogastulpių. Apsilankymą pagyvino ir diskusijos apie kūrybą gardžiuojantis mėtų arbata. Buvome pakviesti čia dar ne kartą apsilankyti, išgirsti naujų istorijų, pasimėgauti sodybą supančia gamtos ramuma ar dalyvauti nuo 2003 m. kasmet sodyboje vykstančioje Antano Miškinio literatūrinės premijos įteikimo šventėje, kituose renginiuose.

Už šias prasmingas literatūros pamokas dėkojame muziejininkei Rimantai Gaidienei (beje, baigusiai mūsų mokyklą, tad dovanojome jai gimnazijos 100-mečiui skirtą knygą) bei  lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai Gitanai Kavaliauskaitei, už galimybę nuvykti į Juknėnus – gimnazijos direktoriui Rimantui Bikulčiui, o saugią kelionę – vairuotojui Leonui Stasiškiui.

Silvija Černiauskaitė 3b kl. gimnazistė, nuotraukos Gitanos Kavaliauskaitės