Saugus elgesys ant ledo

Ir šiemet, kovo 22 d. Utenos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Zarasų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio ugniagesiai pareigūnai priminė, kad atšilus orams verta susirūpinti saugumu ant vandens telkinių. Ugniagesiai gelbėtojai pakvietė mūsų gimnazijos mokinių grupę prie Zaraso ežero stebėti mokomąsias gelbėjimo pratybas. Pirmiausia įspėjo, jog ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Kad išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Jeigu ledu eina grupė žmonių, atstumas tarp jų turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio yra jau netvirtas. Einant ledu reikėtų turėti lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu sudavus į ledą, ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą. Labai atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis, jame gali būti įtrūkimų.
Vėliau priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai pademonstravo, kaip įlūžus į vandens telkinį išvengti skaudžių pasekmių. Svarbu yra nepasiduoti panikai ir neprarasti savitvardos. Užsiropšti ant ledo padeda smaigai, bet jų neturint, ant ledo reikia stengtis užšliaužti plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę, iš kur buvo ateita, nes ten ledas tvirtesnis. Pamačius įlūžusį ar skęstantįjį, reikia įvertinti situaciją, nerizikuoti gyvybe, o geriau kviesti profesionalius ugniagesius gelbėtojus, kurie mums čia pat ir pademonstravo, kaip gelbėja pasitelkę savo turimas gelbėjimo priemones: virves, smaigus, gelbėjimo rogutes.
Už vertingus patarimus ir įdomią saugos pamoką Zarasų ,,Ąžuolo“ gimnazija dėkoja Utenos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Zarasų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio pareigūnams.

Janina Dobrovolskienė
Nuotraukos Rimanto Bikulčiaus

20170324