Su pagarba praeičiai

Kad gimtum tu, reikėjo dviejų tėvų, keturių senelių, aštuonių prosenelių, šešiasdešimt keturių proproprosenelių ir taip toliau… Štai taip prasidėjo paskaita Zarasų trečiojo amžiaus universitete „Šeimos giminės medis: kaip atrasti savo kilmę“, kurią parengė nenuilstantis savosios giminės medžio sudarytojas Romualdas Račas, gyvenantis Trakų krašte, o vaikystę praleidęs Zarasuose.

Kreipdamasis į TAU klausytojus ir paskaitoje dalyvavusius Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos mokinius, lektorius pakvietė pamąstyti apie protėvius: kiek skirta pastangų dėl savo namų ir šeimos, kiek išminties ir tvirtybės, meilės, tikėjimo, darbo, kiek karų ir kitų negandų teko išgyventi kiekvieno mūsų protėviams. Smagu, kad apie tai kartu svarstėme drauge su mokytojos Gitanos Kavaliauskaitės pakviestu jaunimu.

Giminės medžio kūrimas visad turi pradžią, bet niekad – pabaigos. Kuo daugiau giliniesi, tuo prosenelių ratas didėja, prisijungia naujos pavardės, sužinai, kad bendradarbis – ne tik bendradarbis, bet, pasirodo, penktos eilės pusbrolis. Kad giminės medį galima susidaryti pačiam, lektorius vaizdžiai papasakojo TAU klausytojams, demonstruodamas kruopščiai parengtą vaizdo medžiagą, pateikdamas konkrečių patarimų, šaltinių. Prieš pradedant giminės medžio sudarymą, reikia surašyti visus savo bei tėvų duomenis, sudaryti planą, ko ir kur ieškosime. Giminės medžio sudarymo šaltiniai yra žodiniai, dokumentiniai, fotografiniai. Labai svarbu paklausinėti giminaičių, ką jie žino, visa tai užrašyti, surinkti turimus dokumentus, nuotraukas. Na, ir naudotis archyviniais dokumentais. Archyvuose saugomi bažnytiniai ir civiliniai dokumentai, šiuo metu jų pakankamai daug suskaitmenintų. Tačiau naudojantis archyvų dokumentais reikia žinoti to laikotarpio vietovardžių pavadinimus, asmenvardžių rašybą. Dar vienas svarbus genealogijos šaltinis yra mirusiųjų kapų paminklų užrašai. Taigi, besidomintiems savo šeimos istorija informacijos šaltinių yra tikrai nemažai. Lektorius pademonstravo, kaip jis renka savo šeimos duomenis, kokius didelius giminės medžius jau yra „išauginęs“. Tai išties labai įspūdinga medžiaga. Klausytojai buvo sužavėti tokiu kruopščiu, ištvermės, laiko ir kantrybės reikalaujančiu Romualdo Račo darbu.

Lektoriaus atvykimą į Zarasus nulėmė mokytojos Gitanos Kavaliauskaitės, „Ąžuolo“ gimnazijos moksleivių ir Trečiojo amžiaus universiteto klausytojų bendradarbiavimas. Šiuo gražiu Advento laikotarpiu paskaitos dalyviai vieni kitiems dėkojo už gražią bendrystę, linkėjo ramaus Švenčių laukimo, prisimenant savo šaknis ir dalijantis gerumu, žmogiškąja šiluma ir džiaugsmu. Juk gyvename, pasak Romualdo Račo, „su pagarba praeičiai, meile dabarčiai ir viltimi ateičiai.“

Zarasų TAU vadovė Nadiežda Matušova. Nuotraukos autorės ir Gitanos Kavaliauskaitės