Tęsiamas projektas MEPA

Kaip ir kasmet, rugsėjį pradedame projekto MEPA veiklas. Šie metai svarbūs, nes vyks rinkimai į Europos Parlamentą ir mes gimnazijoje turime paruošti naujus, 18 metų sulaukusius rinkėjus. Be to, šie metai – Įgūdžių metai, taigi norėtųsi ką nors išmokti naujo. Taigi projektą kuruojanti mokytoja Daiva Matijošienė ir JEK (jaunimo Europos komandos) narė Roberta jau nuo rugpjūčio tam ruošiasi. Išklausėme seminarus Vilniuje, mąstome apie naujas veiklas, ruošiamės Europos kalbų dienai.

Rugsėjo 13 dieną visi norintys galėjo susirasti ir pasiklausyti stipraus Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen pranešimo. Jis paskutinis prieš Europos Parlamento rinkimus 2024 m. birželį ir apžvelgiantis 4 metus darbo Rusijos karo prieš Ukrainą, iki tol – COVID’o aplinkybėmis.

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega neklausiusiems pranešimo sudėliojo akcentus. Jam atrodė, kad įdomių dalykų kaip niekada daug, bet išskyrė šešis:

1. Parama Ukrainai nesustoja ir nesustos. Nuo pabėgėlių priėmimo ir geriausių sąlygų gyventi ES sudarymo iki finansinės pagalbos iki šaudmenų pirkimo, Rusijos karo nusikaltimų tyrimo.

2. Daug dėmesio ES plėtrai. Aiškus palaikymas, kad Ukrainos, Moldovos ir Vakarų Balkanų šalių vieta yra ES. Ir taip pat aiškus pasakymas, kad plėtrai užtikrinti reikia ne tik šalių kandidačių progreso, tačiau ir vidinės diskusijos pačioje ES. Žingsniai, kaip tas diskusijas pradėti.

3. Labai daug dėmesio žaliajam kursui, kuris turi tęstis. Nes jis taip pat kuria darbo vietas naujai pramonei, pvz., vėjo energetikai, kurios plėtrai ateis naujas paramos paketas. Kitose naujos pramonės srityse numatomas dialogas, kad sukurtume naujus verslo modelius pramonės dekarbonizacijai.

4. Kinija. Ne vienas priminimas, kad ES gins savo interesus: paskelbiamas naujas antisubsidijų tyrimas dėl Kinijoje gaminamų elektrinių automobilių, primenama apie nesąžiningų Kinijos prekybos praktikų įtaką saulės energijos industrijai, primenama apie Kinijos taikomus eksporto apribojimus retiesiems metalams galijui ir germanijui. Tai nereiškia, kad santykiai nutraukiami, tačiau turi būti mažinama iš santykių su Kinija atsirandanti rizika.

5. Labai daug dėmesio ekonomikai. Čia svarbūs palengvinimai verslui ir konkurencingumo didinimas. Konkretus tikslas – 25% sumažinti ataskaitų teikimo reikalavimus ES lygmeniu.

6. Dirbtinis intelektas ir skaitmena. Su Digital Markets Act ir Digital Services Act ES nuėjo toli tvarkydama skaitmeninio pasaulio laukinius Vakarus. Atėjo laikas sukurti minimalius daugumo ir etikos standartus dirbtiniam intelektui pasauliniu lygmeniu.

Raginame visus gimnazistus domėtis Europos ir viso pasaulio įvykiais, neprarasti smalsumo ir ruoštis artėjantiems rinkimams į EP.

Vyr.ambasadorė mokytoja Daiva Matijošienė. Nuotraukos Europos namų atstovų ir autorės