Tradicinis respublikinis konkursas „Mano senas drauge…“ netradiciškai

Gegužės 14 d. Panevėžio muzikiniame teatre vyko devintasis dainuojamosios poezijos festivalis-konkursas „Mano senas drauge…“, skirtas poetei Elenai Mezginaitei atminti. 2011 metais, švęsdama poetės Elenos Mezginaitės 70-metį, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka kartu su partneriais vykdė didelį projektą, kuriuo supažindino visuomenę, ypač vaikus ir jaunimą su poetės kūryba, paskatino ja domėtis plačiąją visuomenę, skleidė žinią apie Eleną Mezginaitę, skatino pasididžiavimą šia iškilia asmenybe, kurios kūrybą literatūros kritikai yra įvardiję kaip europinio masto poeziją. Nuo tada kiekvieną rudenį yra rengiamas festivalis-konkursas „Mano senas drauge…“, skirtas poetės gimtadieniui (šįkart konkursas buvo atkeltas į pavasarį dėl karantino ribojimų).  Konkurso rengėjai – trys partneriai – Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės-Bitės biblioteka,  Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazija ir Panevėžio muzikinis teatras. Šiame konkurse leidžiama atlikti tik autorinę muziką, jis skiriasi nuo kitų to paties žanro renginių tuo, kad vienas autorinis muzikos kūrinys turi būti sukurtas poetės Elenos Mezginaitės tekstu. Nuo 2014m. akcentuojama derama pagarba autorinei kūrybai: su laureatų koncerto dalyviais sudaromos sutartys, sumokant autorinį atlygį už atliktą ir panaudotą jų kūrybą.

Džiaugėmės tą rytą važiuodami į Panevėžį, nes labai jau pasiilgom gyvo garso, gyvo reginio, gyvo bendravimo. Tądien įvyko tik konkursinis koncertas, kuriame visi dalyviai atliko savo autorines dainas. Dėl pandemijos renginys įgavo neįprastą formą – neįvyko baigiamasis koncertas (GALA CONCERT), kuris būtų vykęs be žiūrovų.  Vietoje jo iš konkursinio koncerto akimirkų buvo sukurtas filmas, kurį kūrė studija „Mažylis dirba“. Filmo premjera buvo rodoma birželio 3 d. 15 val. Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos „YouTube“ kanale: https://www.youtube.com/watch?v=b8NyQR6hbYc , kurios žiūrėti visi susirinkome gimnazijos muzikos kabinete. Filme „Jaunieji dainų autoriai ir atlikėjai IX Lietuvos moksleivių ir jaunimo dainuojamosios poezijos festivalyje-konkurse „Mano senas drauge…“ išvydome  geriausius renginyje nuskambėjusius kūrinius ir jų autorius, bei E. Mezginaitės pamilto miesto – Panevėžio – vaizdus. Iki pat filmo pabaigos kūrėjai išlaikė intrigą – kurie atlikėjai šiemet nuskynė konkurso laurus.

Pirmą kartą šiame konkurse dalyvaujanti I kl. mokinė Adrija Zavackaitė pelnė nominaciją „Už kūrybinį debiutą“, o  III kl. mokinys Adomas Mechovičius nominuotas „Už dainuojamosios poezijos tradicijų puoselėjimą“.  Laureato diplomą ir trečiąją vietą už Elenos Mezginaitės muzikinę interpretaciją pelnė Dianos Boriak ir Gilmės Dainytės duetas. Ievos Baronaitės ir Rugilės Staskevičiūtės duetas laimėjo net trijose nominacijose: laureato diplomą ir antrą vietą už  Elenos Mezginaitės muzikinę interpretaciją, laureato diplomą ir pirmąją vietą už  dainuojamosios poezijos atlikimo profesionalumą bei originalumą, o taip pat Didįjį prizą (Grand Prix), teikiamą absoliučiai geriausiam tų metų konkurso atlikėjui (priminsiu, kad šio konkurso  Grand Prix-2014 į Zarasus parvežė Greta Šepliakovaitė).  Laureatų diplomai ir nuostabūs, originalūs rankų darbo dekoratyvios keramikos darbai, kurių autorius UAB „Midenė“, atkeliavo paštu. Taip neįprastai, tačiau tikrai neprastai zarasiečiams dainų kūrėjams baigėsi dar vienas respublikinis konkursas.

Organizatorių planuose – lapkričio mėnesį įvyksiantis X-asis  jubiliejinis konkursas. Viliamės ir linkime, kad tam nesutrukdytų nelaukta ir neplanuota 105-oji pandemijos banga.

Muzikos mokytojas Gražvydas Gasparavičius, nuotraukos Rimanto Bikulčiaus