Valstybė – tai aš

Ketvirtadienį „Ąžuolo“ gimnazijoje penkioms 1-2 gimn.klasėms vyko integruota pamoka „Valstybė – tai aš“. Ją vedė Julius Žėkas, parodęs kelias mokslo sritis  apjungiančią instaliaciją „Tautiška giesmė“. Lektorius mokiniams kalbėjo labai šiuolaikiškai, sudomino aktualia medžiagą, įtraukė juos į pokalbį. Buvo akcentuota, kad turime džiaugtis ir didžiuotis tuo, ką turime.

Instaliacija suteikia galimybę pamatyti, kaip atrodo žakardiniame audinyje užkoduota Lietuvos himno garso informacija, o kiekvieną tuo metu skambantį „Tautiškos giesmės“ fragmentą audinyje rodo jo paviršiumi judantis lazerio spindulys. Projektas puikiai iliustruoja, kad , pasitelkus skirtingų sričių sintezę, įmanoma savitai ir moderniai kalbėti apie tautai ir valstybei itin svarbias vertybes.

Instaliacijos autorius teigė, kad tai pirmas atvejis pasaulyje, kai garsas yra išaudžiamas, o dėl unikalios garso, vaizdo ir judesio sinchroninės sistemos mūsų valstybės himną galima ne tik girdėti, bet ir matyti.  Mokiniams patiko 2011 m. visuomenei pristatyta instaliacija, kūrinį iš viso jau matė ir girdėjo apie pusė milijono lankytojų. Instaliacijos autoriai – tarpdisciplininių menų kūrėjas Julius Žėkas, tekstilininkė Žydrutė Ridulytė bei lazerinės elektronikos ir mechanikos inžinierius Algis Sakalauskas, iš viso prie darbo prisidėjo 10 sričių specialistai.

Mokytoja Daiva Matijošienė. Nuotrauka autorės.