Kokybės krepšelio edukacijos

Naujų galimybių mokytis įdomiai ir rezultatyviai suteikia projektas ,,Kokybės krepšelis”. Tai Europos Sąjungos paramos lėšomis finansuojamas projektas, skirtas mokinių pasiekimams gerinti. Mokyklos ieško būdų, kaip didinti pasiekimus, motyvuoti vaikus siekti daugiau, sudominti sudėtingesniais gamtos bei tiksliaisiais mokslais.

Šio projekto lėšomis 2a ir 1b klasės mokiniai lankėsi Kauno VII forte, ten dalyvavo chemijos bei biologijos edukacinėse veiklose. Kauno tvirtovės VII forto laboratorija atvira visiems, norintiems geriau pažinti mus supantį pasaulį.

Atvykę į minėtą laboratoriją, edukacinių programų dalyviai buvo aprūpinti tikriems mokslininkams reikalinga apranga bei supažindinti su pagrindinėmis darbo laboratorijoje taisyklėmis. Padedami dviejų programos vedėjų, jaunieji mokslininkai stebėjo ir patys atliko įvairiausius eksperimentus. Mūsų mokiniai dalyvavo chemijos ir biologijos edukacijose.  Chemijos edukacija vadinosi ,,Nuo rūdų iki rūdžių”. Edukacinės programos metu mokiniai susipažino su ypač svarbia medžiagų klase – metalais. Programos dalyviai sužinojo, kas yra rūdos, ir aptarė populiariausius metalus, jų išskirtinumą, panaudojimą bei išsiaiškino, kur galime jų rasti. Programos metu mokiniai atliko įvairiausius su metalais susijusius eksperimentus ir patys pasigamino sidabro ar aukso spalvos monetą! Mokiniai taip pat sužinojo, kokios yra pagrindinės bendrosios metalų savybės, išmoko atskirti vienus metalus (ir jų junginius) nuo kitų, susipažino su lydiniais.

Biologijos edukacinės programos ,,Fotosintezė” metu jaunieji tyrėjai, padedami dviejų programos vedėjų, stebėjo ir patys atliko biologinius bandymus bei įgijo teorinių žinių. Mokiniai susipažino tiek su kvantinės fizikos, tiek su biochemijos pradmenimis. Susipažinę su fotoefekto reiškiniu, mokiniai tyrė didžiausią jo naudą – fotosintezės procesą arba, paprasčiau, deguonies gamybą gamtoje: išsiaiškino, kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti organizmai, kad galėtų gaminti deguonį, sužinojo, kokios reakcijos vyksta fotosintezės metu ir kokių sąlygų reikia šiam procesui vykti. Programos metu įgytas žinias mokiniai įtvirtino atlikdami tiriamuosius darbus: stebėjo, kaip vyksta ir nuo kokių sąlygų priklauso fotosintezės efektyvumas, bei patys išskyrė fotosintezei būtiną pigmentą – chlorofilą.

Taigi, darbas laboratorijose leidžia moksleiviams pajusti pažinimo džiaugsmą, suprasti ir giliau pažvelgti į mus supantį pasaulį, išsiaiškinti vykstančius reiškinius. Grįžome pasijutę tikrais mokslininkais, padirbėję tikroje laboratorijoje, įgyję naujų gebėjimų bei žinių, pilni įspūdžių ir  vilties, kad ir gimnazijoje kada nors atsiras panaši laboratorija.

Chemijos mokytoja Birutė Bazarienė

Nuotraukos Aurelijos Jakutienės, Birutės Bazarienės ir  2 a klasės mokinių