Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius

Vasario 6 d. gimnazijoje buvo pristatyta Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečiui skirta paroda „Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius“. Ši ekspozicija atskleidžia per šimtmetį brandintų ir puoselėtų šių dviejų valstybių bičiulystės puslapius.  II-IV klasių mokiniai turėjo galimybę dalyvauti pamokoje, kurią vedė Arūnas Antanaitis, Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos- muziejaus direktorius ir Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas.

Šią parodą rengė 6 Lietuvos ir Amerikos istorikai kartu Su JAV Ambasada Lietuvoje.

Kiekvienas gimnazistas, panoręs dalyvauti šioje pamokoje, gavo lapą su 15 klausimų, į kuriuos atsakymą galėjo rasti parodos stenduose, internete arba išgirsti šioje pamokoje.

Tai buvo pirmas  pamokos  pristatymas Lietuvoje 2019 m. Kodėl mūsų mokyklai teko tokia išskirtinė proga? O gi todėl, kad šioje parodoje yra  JAV dailininko Ali Jaffee-ės nupiešta Zarasų miesto aikštė. Pasirodo, tą piešinį matė labai daug kas Amerikoje. Tokią galimybę dabar  turėjo ir mūsų mokiniai.

Šios pamokos metu gimnazistai sužinojo, ar tikrai Lietuvos ir Amerikos draugystei 100 metų? Sužinojo apie Aleksandrą Karolį Kuršių, kuris įsteigė mokyklą Naujajame Amsterdame ( dabartiniame Niujorke), sužinojo, kad Tadas Kosciuška premiją, gautą už nuopelnus JAV, skyrė juodaodžių mokyklai steigti. Trumpai, bet labai aiškiai aptartos Lietuvių emigracijos bangos. Pasirodo, jų yra trys – grynoriai, dipukai, trečiabangiai.

Susirinkusieji išgirdo apie tai, kam buvo organizuota 1000000 parašų akcija, kas sieja  Lietuvą ir Ameriką sporto srityje. Ar visi žino, kad mes – bene vienintelė šalis Europoje, kur krepšinis populiaresnis už futbolą?

Ar daug kas žino apie Simą Kudirką? Pamokoje buvo parodyta ištrauka iš Giedrės Žičkutės  dar nebaigto filmo „Šuolis“. Šis filmas pasakoja apie S. Kudirką, sovietmečio laikų jūreivį, pasiprašiusį prieglobsčio JAV. Dabar šis žmogus gyvena Pilviškiuose. Pamokos dalyviai sužinojo apie Algirdą Avižienį, sukūrusį STAR kompiuterį, kuris naudojamas ir dabar Boeng  tipo lėktuvuose. Dar ir po 60 metų toks kompiuteris  siunčia signalus iš kosmoso. Tai kompiuteris, kuris  pats susiremontuoja.

Buvo parodytas Jurgio Mačiūno (FLUX pradininko) filmukas „Po devynių“, taip pat Jono Meko filmukas „Trimitas“. Išgirdome, kad J.Mekas – visų Yotube filmukų pradininkas.

Pamoka tikrai įdomi, patraukli ir labai trumpa…

Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos informacija
Nuotraukos R. Bikulčiaus