Ar įdomus europarlamentaro darbas?

Balandžio 13 – 16 dienomis  trys Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos gimnazistai Aistė Šakalytė (IIIc kl), Ernestas Šaltys (IVb kl.) ir aš, teksto autorė, Nikolė Vavinskaitė (IVa kl.) dalyvavome Nacionalinėje mokomojo Europos Parlamento (MEP) sesijoje Vilniuje. Mūsų gimnazija jau trečius metus dalyvauja projekte „Mokyklos EP ambasadorės“, todėl mums įdomu dar labiau pagilinti žinias.
    
     Nors EP yra 20 komitetų, mes dirbome penkiuose iš jų: Saugumo ir gynybos komitetas (SEDE) svarstė branduolinės energetikos saugumo ES kaimynystėje (konkrečiau- Astravo atominės elektrinės keliamos grėsmės) klausimą; Užimtumo ir socialinių reikalų komitetas (EMPL) sprendė socialinius iššūkius dėl robotizacijos ir dirbtinio intelekto plėtros ES; Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitetas (LIBE) ieškojo veiksmingų kovos su dezinformacija būdų; Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitetas (ENVI) aiškinosi nepasitikėjimo skiepais ir sumažėjusio pasiskiepijusių žmonių skaičiaus Europoje priežastis; na ir užsienio reikalų komitetas (AFET) anglų kalba diskutavo apie ES ir Kinijos bendradarbiavimo sąlygas. Plačiau apie išvardintų komitetų temas galite pasiskaityti: http://mep.lt/mep2015/wp-content/uploads/2019/04/MEP-nacionaline-temos_2019-04-13-16.pd
     Pirmąsias dvi dienas dirbome Vilniaus Universiteto TSPMI (Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute), kur pasiskirstę į politines partijas ir komitetus, kaip tikrame Europos Parlamente, pradėjome rašyti rezoliucijas (tai suformuotas išvadų ir sprendimų rinkinys).

Trečiąją dieną persikėlėme dirbti į Lietuvos Respublikos Seimą, kuriame jau turėjome užbaigti rašyti rezoliucijas. Šią dieną taip pat sulaukėme politikų mūsų politinių partijų posėdžiuose ir ekspertų komitetuose. Čia galėjome su jais atvirai diskutuoti ir užduoti rūpimus klausimus prieš atiduodami rezoliucijas. Išties sužinojome tiek daug, jog buvo sunku apdoroti visą gautą informaciją.
     Na ir ketvirtoji diena vainikavo mūsų visų trijų dienų darbą. Iš vakaro turėjome nemažo darbelio rašydami pagrindines ir baigiamąsias kalbas. Plenarinis posėdis, kurio metu svarstėmė komitetų pateiktas rezoliucijas, vyko istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje. Visi trys iš mūsų turėjo garbės pasisakyti prie tribūnos: Aistė sakė užimtumo ir socialinių reikalų komiteto pagrindinę kalbą, Ernestas pristatė saugumo ir gynybos rezoliuciją bei Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) (EPP) poziciją dėl užsienio reikalų komiteto pateiktos rezoliucijos anglų kalba, o aš sakiau baigiamąją Užimtumo ir socialinių reikalų kalbą ir taip pat pasisakiau dėl užsienio reikalų komiteto rezoliucijos anglų kalba, tik atstovavau liberalų ir demokratų aljansui už Europą (ALDE). Už aktyvų dalyvavimą visi trys gavome IQ žurnalo metinę prenumeratą. Kitas mūsų uždavinys- surengti regioninę MEP sesiją, kurioje kviesime aktyviai dalyvauti ir visus gimnazistus!

Nikolė Vavinskaitė, IVa klasės gimnazistė Nuotraukos dalyvių