Iš Pasvalio sugrįžus

Puikūs įspūdžiai susipažinus su kito krašto įdomybėmis, nauji mieli bičiuliai, prasminga poetinio žodžio šventė, konkurso dalyvių apdovanojimai, smagi kelionė – visa tai būrelio mūsų Ib, IIb klasių gimnazistų kovo 15 d. išvyka į Pasvalį. Tądien Pasvalio Petro Vileišio gimnazijoje surengta Lietuvos ir užsienio lietuviškų gimnazijų 9-12 klasių moksleivių poezijos konkurso baigiamoji šventė, skirta šio krašto poeto, vertėjo Mykolo Karčiausko premijai gauti, šiai iškiliai asmenybei paminėti. Vienuolika mūsų gimnazistų dalyvavo šiame konkurse – kūrė eiles, kuriose įprasmino gimtojo krašto vietovardžius.

Ši šventė vyko poeto M.Karčiausko gimimo dieną ir sukvietė moksleivius bei jų mokytojus iš 4-ių savivaldybių. Pirmiausia apsilankėme poeto tėviškėje – Žvirgždės kaime, kur mus pasitiko jo artimieji. Čia Pasvalio gimnazistai kartu su mokytoja Regina Tamošiūnaite-Grubinskiene pagerbė poeto atminimą – jų lūpose skambėjo M.Karčiausko eilės. Padėka poetui Krinčine – puokštė pavasarinių gėlių prie paminklo, įamžinusio šviesų jo atminimą.

Susipažinome su Krinčino istoriniais ir kultūriniais reliktais: įdomūs gido pasakojimai, paminklinis akmuo mūsų krašto poetui, kunigui Antanui Vienažindžiui (čia dirbusiam vikaru), apsilankymas poetų Eugenijaus ir Leonardo Matuzevičių memorialiniame muziejuje–sodyboje. Iš šio krašto kultūrinio gyvenimo puoselėtojos, kūrybingosios mokytojos Reginos Tamošiūnaitės-Grubinskienės išsamių pasakojimų sužinojome, kiek žymių asmenybių kilo iš Pasvalio krašto, kuo jis įdomus. Mokykla, kurią baigė poetas, jo dėka taip pat unikali – M.Karčiauskas dovanojo daugybę paveikslų, tai tapo tradicija ir dabar 100-metį šventusią P.Vileišio gimnaziją puošia keli šimtai paveikslų.

Konkurso laureatų apdovanojimo renginyje nuskambėjo M.Karčiausko sukurtas gimnazijos himnas, jaunuosius kūrėjus sveikino ir apie poetą mintimis dalijosi gimnazijos direktorė Gitana Kruopienė, pavaduotoja Loreta Liukpetrienė, o kurti moksleivius drąsino konkurso vertinimo komisijos nariai: poeto duktė Agnė Karčiauskaitė-Jankauskienė ir iš šio krašto kilęs poetas Vladas Braziūnas. Mūsų gimnazistai taip pat pasveikino susirinkusiuosius: Kiril Timofejev dovanojo savo sukurtą dainą „Ugnelė gęsta” (eilėraščio autorius – mūsų krašto poetas Paulius Širvys). Visi dalyviai ir jų mokytojai buvo apdovanoti knygomis ir šios gimnazijos mokytojų pagamintais originaliais suvenyrais. Mūsų gimnazistai taip pat pelnė apdovanojimų: Kiril Timofejev ir Emilija Oželytė gavo paskatinamuosius prizus, o Kamilė Gimbickytė – 3-ios vietos laureatės diplomą.

Bet tądien malonios staigmenos dar nesibaigė: bičiulė mokytoja Regina mus supažindino su Pasvalio įdomybėmis. Šauni ekskursija po miestą nepaliko abejingų: apžiūrėję smegduobes, pasivaikščiojome keliuose įspūdinguose parkuose, ten žavėjomės, kaip miestą apkabina Lėvuo ir Svalia, aplankėme Pasvalio legendos, Lėvens tilto muzikanto Antanėlio skulptūrą, paminklą lietuvių tautos laisvės šaukliui Bernardui Brazdžioniui, žaismingą skulptūrą poetui Vladui Braziūnui. O atsidūrę Pasvalio krašto muziejuje nežinojome, kur ką benuveikti: ar fotografuotis ateljė, ar matuotis stebuklingos siuvėjo spintos drabužius, ar keliauti motociklu į kalnus, o gal užsidėjus 3D akinius žiūrėti filmą… O kur dar daugybė įdomių ekspozicijų! Kadangi jau buvo laikas namo, išvykome iš svetingojo Pasvalio nusiteikę dar ne kartą čia sugrįžti.

Už globą ir nuoširdumą esame dėkingi mokytojai Reginai Tamošiūnaitei-Grubinskienei, Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos direktorei Gitanai Kruopienei, jos pavaduotojai Loretai Liukpetrienei, visiems, dovanojusiems šią gražią šventę. O už galimybę į ją nuvykti dėkojame mūsų gimnazijos direktoriui Rimantui Bikulčiui, už paslaugumą ir saugią kelionę – šauniajam Visagino „Meteorit turo“ vairuotojui Oleg Degtiariov.

Gitana Kavaliauskaitė

Nuotraukos autorės ir Nikitos Šaranovo