Septintasis respublikinis dr. Bronislovo Lubio vardo chemijos konkursas

Spalio 27 dieną Jonavos Senamiesčio gimnazijoje vyko septintasis respublikinis dr. Bronislovo Lubio vardo chemijos konkursas 9-10 (I-II gimnazijų) klasių mokiniams, kuriame dalyvavo ir mūsų gimnazijos komanda (1b kl. mokiniai Taja Mickevičiūtė ir Edgaras Petrėnas bei 2b kl. mokiniai Emilija Šeikytė ir Karolis Gika). Iš 21 Lietuvos mokyklos atvyko 84 mokiniai. Prie sėkmingo konkurso organizavimo prisidėjo net tik Senamiesčio gimnazija, bet ir  Jonavos rajono savivaldybė, KTU, Lietuvos chemijos mokytojų asociacija. Dalyvius sveikino Jonavos Senamiesčio gimnazijos direktorius Darius Mockus, Jonavos švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja, diplomuota chemikė Violeta Kolesnikienė, LChM asociacijos prezidentė Daiva Lebednikaitė, Vilnius Rokas Šidlauskas, VU  Chemijos ir geomokslų fakulteto studentas, KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorius dr. Gintaras Denafas sveikindamas konkurso dalyvius ypač džiaugėsi matydamas gimtųjų Zarasų ,,Ąžuolo“ gimnazijos komandą ir būsimus universiteto studentus. 

Pirmiausia mokiniai dalyvavo protų mūšyje. Po toporose atliko eksperimentus  ir individualiai sprendė  teorines užduotis. Pasak chemijos mokytojos ekspertės Audronės Kuliešienės, siekiama, kad užduotys būtų įdomios, o atlikdami jas mokiniai taikytų ne tik chemijos žinias, bet analizuotų kasdieninio gyvenimo situacijas – suvoktų cheminių medžiagų poveikį žmogaus sveikatai ir aplinkai, mąstytų kūrybiškai. Užduočių sudarymo ir vertinimo komisijos darbui vadovavo chemijos vadovėlių autorė, Lietuvos chemijos asociacijos narė Daimutė Grevienė.

Kol dalyviai atsakinėjo į klausimus,  Senamiesčio gamtos mokslų laboratorijoje pilstė į mėgintuvėlius medžiagas, norėdami nustatyti jų savybes bei kitimus, sprendė testus, mokytojai dalyvavo kvalifikacijos kėlimo seminare. Klausė KTU Cheminės technologijos fakulteto prof. Gintaro Denafo, docento dr. Egidijaus Griškonio, dr. Monikos Čekanavičiūtės paskaitų apie popieriaus gamybą, nagrinėjo procesus, kurių metu cheminė energija virsta elektros, ieškojo atsakymų į klausimą, ar įmanoma perdirbti aliuminiu dengtas pakuotes.

Kol komisija vertino darbus, turėjome galimybę apsilankyti Jonavos krašto muziejaus edukacijoje ,,Lino kelias”, kurį vedė zarasietė Rasa Kulytė – Libienė. Paragavome virtų bulvių su linų sėmenim ir kanapėm.

 Prizininkais netapome, bet gavome padėkos raštų ir simbolinių suvenyrų. Dalyvavimas konkurse – džiaugsmas ir vertinga patirtis kiekvienam dalyviui. Tai galimybė taikyti žinias, lavinti įgūdžius, bendrauti su kitų mokyklų gimnazistais. Geriausiai gali tai įvertinti tik jame dalyvavę. Pateikiame mokinių įspūdžių.

Taja

Susipažinome su Senamiesčio gimnazija ir sužinojome apie dr. Bronislovą Lubį. Ten mes atlikome teorinę, praktinę ir vieną komandinę užduotį. Žinoma, jaudulys buvo juntamas, bet visada šalia buvo mokytoja, kuri ramino. Man labiausiai patikusi veikla – praktikos darbas. Toje mokykloje yra labai gera labaratorija ir joje be galo įdomu dirbti. O teorinė dalis parodė, kur dar galima pasistengti. Taip pat smagu buvo eiti į Jonavos krašto muziejų. Visa kelionė man patiko ir norėčiau daugiau dalyvauti tokiuose konkursuose, kur tik dalyvaudamas išmoksti naujų dalykų.

Edgaras

Tos mokyklos mokiniai mums padėjo susipažinti su jų mokykla. Konkurse dalyvavo virš 40 bendraamžių iš visos Lietuvos mokyklų. Pirmame etape mums papasakojo apie dr. Bronislovą Lubį ir darėme mažą apklausą grupėje. Antrame etape atlikome praktinį laboratorinį darbą, kuris paliko daugiausiai įspūdžių. Trečiame etape rašėme darbą iš savarankiškų žinių. Po visų etapų buvome išalkę, tad mokyklos valgykloje skaniai pavalgėme. Po to ėjome į pažintinę ekskursiją Jonavos krašto muziejuje. Tokios kelionės išmoko ir atneša gerų emocijų, todėl norėčiau dalyvauti tokiuose konkursuose ir toliau. Kelionėje padėjo, kai buvo neaišku, ir nuramino mano auklėtoja bei chemijos mokytoja Birutė Bazarienė.

Karolis

Man labai patiko dalyvauti  Dr. Branislovo Lubio vardo chemijos konkurse, nes išmėginau taikyti savo chemijos žinias neįprastoje aplinkoje, susipažinau su bendraamžiais iš kitų mokyklų, kurie domisi chemija. Didelį įspūdį paliko edukacija apie lino kelią ir degustacija. Nors užduotys buvo sunkokos, šis konkursas vis tiek paliko labai gerų įspūdžių.

Emilija

Man labai pasisekė, kad gavau galimybę dalyvauti Bronislovo Lubio vardo chemijos konkurse. Žinoma, užduotys buvo gan sunkios, ypač teorinė konkurso dalis, bet nepaisant to, praktinė dalis buvo labai įdomi. Praktinė dalis apėmė titravimą, duomenų užrašymą ir skaičiavimus, mes dirbome dviese. Nors jokios prizinės vietos nelaimėjome, bet dalyvauti konkurse tikrai buvo verta, mes buvome išstumti iš savo komforto zonos, pamatėme, kaip atrodo kita mokykla, bendravome su kitais konkurso dalyviais, dalyvavome edukacinėje veikloje ir sužinojome apie lino kelią, pamatėme šiek tiek Jonavos. Šis konkursas buvo ne vien labai didelis išbandymas mūsų žinioms apie chemiją, bet ir labai jauki ir išskirtinė socialinė aplinka. Kelionė ir konkursas suteikė labai unikalios patirties.

Chemijos mokytoja Birutė Bazarienė, nuotraukos organizatorių  ir Rimanto Bikulčiaus